fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
A feladat
2008. november 18., 07:19
Bauer Tamás volt szabad demokrata honatya sokat ír, még többet beszél. Nemrégiben a gazdasági válsággal összefüggésben a Népszabadságban kifejtette: sokak szégyene, hogy hazánknak a Nemzetközi Valutaalaptól (IMF) kellett hitelt felvennie, "elsősorban Orbán Viktoré". Mit lehet erre mondani? Esetleg annyit, hogy Bauer záros határidőn belül keresse fel kezelőorvosát és gyógyszerészét, mert még néhány hét, és kideríti, hogy a globális válságnak két fő oka van: Orbán és a Fidesz.

Bauer Tamás a napokban beszélt a Zuschlag-ügyről is. Szerinte "ilyen jót Gyurcsány Ferenccel még nem tettek". Ezzel egy, a Zuschlag-ügy bírósági tárgyalásán lejátszott telefonbeszélgetésre utalt, amelyben a volt MSZP-s honatya, az elsőrendű vádlott a miniszterelnököt szidalmazza. Az elhangzottakból azt a következtetést vonta le, hogy Gyurcsány megpróbált fellépni az ellen, amit a sportminiszteri kinevezésekor talált az MSZP-ben. Mindez pompásan illusztrálja, miképpen is jár a balliberális értelmiség agya. Ők mindenből, minden eszközzel Gyurcsány Ferencet és az MSZP-t akarják győztesnek kihozni: az őszödi beszédből ("retorikai csúcsteljesítmény", "őszinte vallomás", "igazságbeszéd"), Magyarország elkeserítő gazdasági helyzetéből és még a Zuschlag-ügyből is. Akkor most időzzünk el egy kicsit az utóbbinál. Ki és mi tesz jót Gyurcsány Ferencnek és az MSZP-nek? Szemezgessünk a nyilvánosságra került információkból, hiszen a bírósági tárgyalás sorra bontja ki az igazság újabb és újabb elemeit.

1. Zuschlag Jánosék éveken keresztül fiktív alapítványok segítségével jutottak pályázati úton költségvetési forrásokhoz. A jogosulatlanul elnyert 75 millió forintból aztán jutott kampányra, ifjúszocialista rendezvényekre és magánszemélyeknek. Zuschlagot és 15 társát az ügyészség bűnszervezet tagjaként, különösen nagy kárt okozó, folytatólagosan elkövetett csalás bűntette és más bűncselekmények elkövetésével vádolta meg.

2. Még a nyomozás során, az éj leple alatt tanúvallomást tett Gyurcsány Ferenc. Számos szocialista politikus mellett kérdéseket tett fel az ügyészség Szilvásy Györgynek, a sporttárca egykori közigazgatási államtitkárának, jelenlegi titokminiszternek is.

3. Gyanúsítottként és tanúként tett vallomásokból kiderült, hogy Gyurcsány Ferenc sportminiszteri irodájában szűk körű megbeszélések voltak a különböző pályázatok ügyeiben. Ezeken a tanácskozásokon részt vett Zuschlag János és Ujhelyi István mint a Fiatal Baloldal vezetői, Arató Gergely, az MSZP ifjúsági munkacsoportjának a vezetője és maga Gyurcsány miniszter.

4. 2004-ben, amikor a Hír TV segítségével kiderült, hogy az ifjúszocialista vezér valójában mennyire érez együtt a holokauszt áldozataival, Zuschlag alkudozni kezdett az MSZP-vel arról, menynyi pénzért hajlandó lemondani az országgyűlési képviselőségről. Azt pontosan nem tudni, milyen eredménnyel zárult az alkufolyamat. Zuschlag mindenesetre lemondott, majd Zanzibáron (Tanzániához tartozó szigetcsoport Afrika keleti partjainál) pihente ki fáradalmait. Az ifjúsági pénzek megcsapolása folytatódott.

5. Egy gyanúsítotti vallomás szerint az ifjúsági munkacsoport egyik összejövetelén, egy budapesti étteremben Gyurcsány Ferenc emelt hangon Zuschlag pályázatairól tett említést.

6. A telefonlehallgatási jegyzőkönyvekből kiderült: Zuschlag az ügyében folyó rendőrségi nyomozásról pontos információkkal rendelkezett. Még a házkutatásokról is előre tudott. "Én a rendőrséget tudom fogni" - fogalmazott az egyik felvételen. A volt szocialista honatya kapcsolata Lusztig Péter volt, aki korábban Baranya megyei rendőrfőkapitányként, majd szocialista képviselőként, később Lamperth Mónika belügyminiszter kabinetirodájának munkatársaként tevékenykedett. Ne felejtsük, Lamperth nemcsak a Medgyessy-, de az első és a második Gyurcsány-kormányban is belügyminiszter volt. Egészen addig, amíg a tárca megszűnt.

7. Zuschlag János a nyomozás során még arról is értesült, hogy a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat lehallgatja a telefonját. Titkárának, Lados Istvánnak panaszkodva többször elmondta, hogy a titokminiszter későn szólt az akcióról. Szilvásy természetesen határozottan cáfolta, hogy bármilyen információval szolgált volna.

8. Nemrég mobiltelefont találtak Zuschlag János cellájában. Azt egyelőre nem lehet pontosan tudni, hogy ki és milyen módon juttatta el Zuschlaghoz a készüléket. Jelenleg szakértők vizsgálják a telefon memóriáját, híváslistáját. Főképpen azt ellenőrzik, hogy a volt képviselő összebeszélt-e szabadlábon védekező vádlott-társaival, illetve az ügy tanúival.

Fel van tehát adva a lecke Baueréknak, rakosgassák a mozaikokat kedvük szerint. Hogy lehet Gyurcsányt leválasztani a Zuschlag-ügyről? És Bauerék küzdenek is, nem foglalkoznak a homlokukról csorgó verejtékkel, nem adják fel.

Úgy tesznek, mintha sohasem hallottak volna arról, miként "vallott" minden kényszer nélkül, még az ügy kipattanása előtt a kormányfő és bizalmasa a Zuschlag-jelenségről. Debreczeni Józsefnek, Az új miniszterelnök című könyv szerzőjének mondta tollba Szigetvári Viktor, hogy Gyurcsány miniszterré válásakor "hamar szembesült a szocialisták ifjúságpolitikai világával", amely a pályázatokkal való mutyizást jelentette. Arról is beszélt, hogy a jelenlegi kormányfő "hamar intézményesítette az ifjú szocialisták világával az együttműködési viszonyt", sőt ezeket "saját politikai céljaira is használta". Gyurcsány pedig arról beszélt Debreczeninek, ifjúsági és sportminiszterként nem engedte a döntés-előkészítőknek sem, hogy helyette határozzanak, minden döntést szeretett ő maga meghozni.

Bauerék beláthatnák, az általuk kijelölt feladat nem teljesíthető. Mindenről Gyurcsány döntött. Neki talán hisznek.

(Villányi Károly, Magyar Nemzet)