ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Kommunista bűnösök

Nyilvánosságra hozzák a kommunizmus bűnöseinek névsorát. A kezdeményező Szöőr Anna, az Október 23. Bizottság Alapítvány elnöke szerint csak a múlttal szembenézve nyithat Magyarország tiszta lapot.
Létrehozva: 2008. november 18., 10:15 | Utoljára frissítve: 2008. november 20., 07:09
nyomtat küld

Szöőr Anna: a pártállami bűnök meg- és beismerése nélkül Magyarország nem kezdhet tiszta lapot (Fotó: MH)

- Legutóbb Kápolnásnyéken, azt megelőzően pedig Csömörön, majd a Corvin közben, valamint a kárpátaljai Szolyván és a délvidéki Csúrogon avattak emléktáblát, fejet hajtva a kommunizmus áldozatai előtt. Mi az üzenete a 21. században egy-egy ilyen eseménynek?

- Két oldalról világítanám meg ennek jelentőségét. Az Európa Tanács parlamenti közgyűlése 2006-ban fogadta el A totalitárius kommunista rezsimek által elkövetett bűnök nemzetközi elítélésének szükségessége elnevezésű határozatot, amely a nemzetközi közösségen belül is szorgalmazza a nácizmus és a kommunizmus megítélésében alkalmazott kettős mérce feloldását. Azaz mindkettő népirtás, emberiség elleni bűntett volt, akkor is, ha sokak tompítani akarják az elkövetett cselekmények súlyát. A Gloria Victis Alapítvány, a Barankovics István Alapítvány és az Október 23. Bizottság Alapítvány ezt az európai határozatot alapelvének tekinti és ennek megismertetése érdekében nemzetközi tevékenységbe kezdett. Az emléktábla-avatás a kommunista bűnöknek állít mindenhol mementót, figyelmeztetve a százmillió értelmetlen áldozatra, akiket egy őrült eszme és hatalmi pozíciók miatt áldoztak fel. Hazai szempontból vizsgálva, az MSZP mint utódpárt, az MSZMP állampárt bűneiért, a kínzásokért, kivégzésekért egyszer sem kért bocsánatot. Amíg ez így marad, addig kijelenthető: Magyarország nem nézett szembe a múltjával, még annyira sem, hogy a bűnösök névsorát nyilvánosságra hozza. A mostani állapot konzerválásával pedig a kommunizmus rémtettei sem halványodnak.

- Mit terveznek a helyzet megváltoztatására? Gondolja, hogy a nyilvánosság erejével a rendszerváltoztatás elmaradt elszámoltatásának egy része is pótolható?

- Wittner Máriát idézve: neveket akarok, azaz akarunk hallani. Számtalan tanulmányban, visszaemlékezésben olvashatunk párttitkárokról, verőlegényekről, sortűzvezénylőkről és végrehajtókról, ám teljességében összegyűjtve ez sehol sem fellelhető. Emiatt mi a kommunizmus bűnöseinek teljes névsorát összegyűjtjük. Ehhez természetesen az emberek segítségét is kérjük, ugyanis a hazai nagyvárosokban elkövetett rémtettek még kutathatók, ám a vidéki elhurcolásokra, pártállami önbíráskodásokra az azt elszenvedők és rokonaik emlékeznek a legjobban. Az elkövetőknek felelniük kellett volna már korábban tetteikért, ám a jogi felelősségre vonás mindig elodázódott. Mostani kezdeményezésünkkel, a nevek nyilvánosságra hozatalával megpróbálunk tiszta vizet önteni a pohárba. Az embereknek jogukban áll azt is megismerni, hogy a régi pártvezetők gyermekei, unokái milyen karriert futottak be. Itt természetesen a politikában és közéletben betöltött pozíciók miatt fontos a nyilvánosság ereje és a nyílt szembenézés a kommunista múlttal. Nem akarunk ujjal mutogatni, de a pártállami bűnök meg- és beismerése nélkül Magyarország nem kezdhet tiszta lapot. Emellett továbbra is szorgalmazzuk, hogy az egykori diktatórikus párt főállású ideológusait, sajtólakájait zárják ki a közéletből és a politikából, a kommunista önkényuralmi jelképeket pedig távolítsák el köztereinkről. Nagyapám, amikor hazajött Recskről annyit mondott a családjának: "Ha szerettek, nem kérdeztek." Az elhurcoltakat ugyanis megfenyegették, hogy ne beszéljenek a borzalmakról. Sok olyan család él most is Magyarországon, amellyel hasonló rémtettet műveltek a pártállam kiszolgálói. Sokan nyilvánosságra hozták szenvedéseiket, ám néhány külföldi országban most is megfigyelhető a kommunista bűnösök neveinek elhallgatása. Nemzetközi kezdeményezést indítunk ez ügyben is. A korábban említett ET-határozat szellemi atyjai, Latchezar Toshev bolgár és Göran Lindblad svéd parlamenti képviselő, valamint az aláírók kezdetektől támogatják munkánkat. Együtt dolgozunk a Kárpát-medencei Magyar Autonómia Tanács védnökeiként Tőkés László püspökkel, és terveink szerint a jövőben együttműködünk Lech Walesa egykori lengyel köztársasági elnökkel is.

- Sokan bagatellizálják a kommunizmus bűneit, mondván, mindez a kor és az új államrendszer kialakításának velejárója volt.

- Ez olyan, mintha bármelyik népirtásról kijelentenénk, hogy a megváltozott társadalmi, politikai rendszer tette azt szükségessé. A nők elleni erőszak megszüntetésének világnapja november 25-e. Talán a világháborúkban, forradalmakban megerőszakolt, megalázott, meggyilkolt nők elleni bűnöket is bagatellizálja majd valaki, megmagyarázva ezek szükségességét?

(Magyar Hírlap)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések