FIDESZ.HU > Hírek > Zöld |
Nyomtatás Ablak bezárása |
Veszélyben a méhek
|
|
A képviselők azonnali intézkedéseket sürgetnek a méhek pusztulása ellen. A Föld méhpopulációjának nagysága az 1970-es évek óta mintegy 60 százalékkal csökkent. Környezetszennyezés, klímaváltozás, a mobiltelefonok elterjedése? A jelenség pontos okai mindmáig feltérképezetlenek. A méhek mindenesetre rendkívül fontosak az ökoszisztéma fenntartásához, kipusztulásuk akár az emberi faj végét is jelentheti. |
|
Létrehozva: 2008. november 18., 12:29 | Utoljára frissítve: 2008. november 18., 12:43 |
Albert Einstein egyszer állítólag kiszámolta: ha a méhek eltűnnének a Föld színéről, az emberiség nem lenne képes életben maradni négy évnél tovább. A Nobel‑díjas fizikust idézi az EP weboldalának Neil Parish (néppárti, brit) az EP mezőgazdasági szakbizottságának elnöke, a témában jegyzett parlamenti állásfoglalás szerzője. "Ha továbbra is elhanyagoljuk a globális méhpopulációt, akkor ennek drámai hatása lesz a világ már amúgy is szűkös élelmiszerkészleteire" - érvel a brit képviselő.
Bonyolultabb a világ Micimackó óta
Gyermekkorunk felejthetetlen hőse, Micimackó is igen kedvelte a mézet. "Ami pedig azt illeti, ha valaki már méh, ezt a minőségét arra szokta felhasználni, hogy mézet készítsen" - tanakodott a csekély értelmű medvebocs, amikor egy tölgy koronájából hangos döngicsélés és zümmögés ütötte meg a fülét. Majd így szólt: "A mézkészítésnek pedig egyetlen értelmes okát és célját abban látom, hogy én a mézet megegyem." (a szerk.: Karinthy Frigyes fordításában)
Ennél sajnos azonban némiképp szélesebb látókörből kell szemlélnünk a kérdést. Szakértők szerint az emberi fogyasztásra szánt élelmiszerek előállítása 76 százalékban a méhészeti ágazattól, az Európában termesztett zöldségek 84 százaléka pedig a beporzástól függ.
Mobiltelefonok gyilkolják a méheket?
Nem ismert pontosan mi a méhek pusztulásának oka. Tudósok szerint részben a mobiltelefonok lehetnek felelősek méhek ezreinek rejtélyes eltűnéséért, mivel az általuk kibocsátott jelek zavarják a méhek természetes radarját, amelynek segítségével a rovarok visszatalálnak a kasukba pollengyűjtő körútjuk után. Az így elveszett méhek a természetben hamarosan elpusztulnak.
A kórokozókra és leküzdésükre vonatkozó kutatások ma még gyerekcipőben járnak, ezért Neil Parish (néppárti, brit) az EP mezőgazdasági szakbizottsága nevében a szerdai plenáris ülésen szóbeli kérdést intéz az Európai Bizottság képviselőjéhez. A képviselő, többek között, arra kíváncsi, mit tesz a Bizottság a virágporban és nektárban gazdag ökológiai kompenzációs övezetek, illetve a közutak mentén a virágport védő övezetek létrehozásáért?
"Többet kell beruháznunk a méhkutatásba annak érdekében, hogy feltérképezzük a zsugorodó méhpopuláció pontos okait. Az azonnali cselekvés elmulasztásának katasztrofális következményei lehetnek" - jelentette ki Parish.
Veszélyben az európai méhállomány
Az európai méhészet egyre nagyobb nehézségekkel küzd, egyre nehezebb fenntartani az európai méhállományt. A módosított és kezelt vetőmagvak használata miatt egyre inkább csökkennek a virágpor- és nektárforrások, ami pedig a méhpopuláció hanyatlásához vezet. Emellett komoly veszélyt jelentenek a házi méhekre a vírusok és gombás fertőzések, valamint a varroa atka és a nosema ceranae nevű parazita terjedése is. Télen a méhészek gyakran az állomány 50-80 százalékát veszítik el.