Az ország áramellátásában vezető szerepet betöltő, szabályozási feladatokat is segítő ágazati szervezet, a China Electricity Council szerint az év első 10 hónapjában 2,9 billió kilowattóra volt a villamosenergia-fogyasztás, amely 8,27 százalékos növekedést jelent az előző évhez képest, jóllehet az év első kilenc hónapjában mért fogyasztás szerint még 9,67 százalékos volt a növekedés.
Az energiatermelés 80 százalékát kitevő szénerőművekben mintegy 5,2 százalékkal esett vissza a villamosenergia-termelés. Elemzők szerint az ország energiatermelésben és fogyasztásban tapasztalható csökkenés jelzi a várakozásokat is felülmúló gazdasági recessziót. Az energiaigény hirtelen visszaesése mutatja, hogy az ipari szektorban - a termékek iránti belföldi és külföldi keresletcsökkenés következtében - számos vállalat fogta vissza a termelést. Szakértők arra figyelmeztetnek, hogy az energiaellátás folyamatos csökkenése intő jel lehet a gazdasági növekedés további lassulására.
Kínában azt tervezik, hogy az állam támogatásban részesíti azokat a cégeket, amelyek szalmát használnak energiatermelésre, korszerű technológiák alkalmazásával - jelentette ma a hivatalos Új Kína hírügynökség a kínai pénzügyminisztériumra hivatkozva. A híradás nem tért ki arra, hogy a cégek mekkora támogatást kapnak majd. A támogatásra azok a cégek nyújthatnak be igényt, amelyek évente legalább 10 ezer tonna szalmát használnak fel és biztos nyersanyag-szállítóval rendelkeznek.
Kína jelenleg hathatós lépésekkel igyekszik növelni energiafelhasználásában a megújuló forrásokból előállított energiát, hogy visszaszorítsa az olcsó, de a környezetet szennyező szén égetését. Nagy összegű beruházások történnek például a napenergia és a szélenergia szektoraiban, valamint a biomassza-hasznosítás terén.