fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Botrány a Legfelsőbb Bíróságon
2008. november 21., 09:03
Lapértesülések szerint hiába jelölt újabb - szakmai grémiumok szerint ugyancsak alkalmas - személyt a Legfelsőbb Bíróság élére Sólyom László köztársasági elnök, az Országgyűlésben a szocialisták meg fogják akadályozni a megválasztását.

Annak ellenére akarnak elbuktatni ismét egy kiváló, ítélkezési gyakorlattal rendelkező szakembert, hogy jelenleg is betöltetlen a legfelsőbb bírói fórum vezetői posztja, hiszen Kaposvári Bertalan elnöki jogkörben eljáró elnökhelyettesként - mondhatnánk úgy is, hogy fából vaskarikaként - tölti be a pozíciót. Ami egy olyan parlamentáris demokráciában, amely mégiscsak a hatalmi ágak megosztásán alapul, valljuk meg, botrány, de legalábbis súrolja az alkotmányosság határát.

Természetesen lehet most is a konok köztársasági elnökre mutogatni, aki az alkotmányban deklarált önálló jelölési jogát nem hajlandó megosztani a politikai pártokkal csupán azért, hogy a "jelöltje" mindig megkapja a szükséges többséget az Országgyűlésben. Megelégedéssel tölthet el minden valódi demokratát ebben az országban, hogy az alkotmány érvényesüléséért köztársági elnökünk a vesszőfutást is vállalja.

A kiváló, a strasbourgi nemzetközi bíróságon elismerést szerzett bírót, Baka Andrást politikai okok miatt nem választották meg. A politikai okon a magyar parlamentben uralkodó gyakorlatot tekintve nem azt kell ma érteni Magyarországon, hogy a jelölt elfogult lenne valamely párt iránt, vagy éppen valamely párttal szemben, hanem sajátságos módon az áll a leszavazás hátterében, hogy a pártok nincsenek rá befolyással. Van politikai párt, amely, talán a pártállami diktatúrában szerzett beidegződések okán, ezt nem képes tudomásul venni.

Most éppen egy vidéki ítélőtábla vezetője, egy szakigazgatási és ítélkezési gyakorlattal is rendelkező szakember vállalta a jelöltséget, a szinte biztos bukást jelentő köztársasági elnöki jelölést. Akiről azt terjesztik, hogy "jobboldali" gondolkodású. Még ha igaz is lenne, jelenthet ez bármit is egy tárgyalóteremben, ahol a törvény az úr? Az Országgyűlésben a felesküdött képviselők majd döntenek: az alkotmányt tekintik-e mérvadónak, vagy pártjuk vélt politikai érdekeit.

Fleck Zoltán, a jobboldali elfogultsággal nem vádolható jogszociológus szerint "Havasiné Orbán Mária a mezőnyből a legjobb választás, mert vidéki, mert nő, mert van igazgatási tapasztalata, és mert egyenes, őszinte, szókimondó ember, aki konfliktustűrő, ismeri a rendszer hiányosságait, és rendbe is hozná a hivatalt."

Nincs kétségem afelől, hogy Fleck Zoltán véleménye e kivételes esetben most nem lesz mérvadó, nem lesz hivatkozási alap a szocialistáknál.

Most jogi kiskapura játszanak az MSZP-nél. Az elnöki jogkörben eljáró elnökhelyettes posztjára igyekeznek trükkösen bejátszani valakit, olyat, aki nem csal a teniszpályán, és jól választ magának partnert. Kaposvári Bertalan hivatalosan áprilisban megy nyugdíjba, vagyis már bőven élvezhetné a teljes fizetése mellett neki törvényesen járó, hathónapos felmentési időt. De nem, ő pályázatot ír ki a saját elnökhelyettesi posztjára, mintha előre tudná, hogy Sólyom jelöltje ismét elvérzik a parlamenti szavazáson.

És az utód már házon belül van. Jól teniszezik, bizonyára kiváló szakember, hisz nemrég nevezték ki tanácsvezető bírónak; igaz, csekély ítélkezési gyakorlattal. Mégis, a szocialisták most csak őt akarják a Legfelsőbb Bíróság élén látni. Még ha csupán elnöki jogkörben ellátó elnökhelyettesként is.

A szocialisták vesszőfutásra ítélték a bírói hatalmi ágat is.

(Torkos Matild, Magyar Hírlap)