A háztartások által elfogyasztott nyersanyagok és az energia mennyiségének csökkentésekor, illetve az energiahordozók hatékonyságának növelésékor nem feltétlenül kell költséges beruházásokkal megvalósítható energiamegtakarításra gondolni. Elég lenne egy kis odafigyelés és pár apró trükk, és máris a fenntartható életmód útjára léptünk.
Lakásunk nyersanyag és energiafelhasználását nagymértékben csökkenthetjük a háztartási gépeink kapacitásának maximális kihasználásával, fűtési, szellőztetési és árnyékolási szokásaink pozitív irányú megváltoztatásával, energiatakarékos és hatékony lakás-megvilágítás alkalmazásával, valamint a felesleges energiafogyasztást eredményező készenléti állapotú készülékek kikapcsolásával. A Green Capital környezetpolitikai kutatóintézet számításai szerint a háztartási energiafelhasználás csökkentésével egy átlagos család jelentős költségeket takaríthat meg.
Egy átlagos háztartás éves áramfogyasztása: 4.430 kWh, ami 189 354 forint
A++ kategóriás hűtőszekrénnyel és mosógéppel a fogyasztás 35 százalékkal csökkenthető. Az energiatakarékos izzók 80 százalékkal kevesebb áramot fogyasztanak. Az elektromos berendezések használaton kívüli kikapcsolásával éves szinten 10 százalék áram takarítható meg. Az átlagos megtakarítás így az áramfogyasztásnál 40 százalék, azaz 113 600 forint.
Egy átlagos háztartás éves vízfogyasztása: 102 köbméter, ami 20 379 forint
Fürdés: 75-95 liter/nap
Zuhanyozás: 20-40 liter/nap
Vízöblítés: 11-26 liter/nap
Mosogatás: 40 liter/nap
Mosógép: 120 liter/nap
Amennyiben a fürdés helyett a zuhanyozást választjuk, optimálisan használjuk a mosógépet, mosogatógépet, ha szabályozható WC tartályt szereltetünk fel, akkor éves szinten 20 százalékkal kevesebb vizet használunk el. Az átlagos megtakarítás a vízfogyasztás esetén 20 százalék, ami 4000 forintot jelent.
Egy átlagos háztartás fűtési szezon alatti energiafelhasználása: nem felújított 50 négyzetméteres lakás esetén: 7650 kWh, hőszigetelt régi lakásban: 6750 kWh, hőszigetelt újépítésű lakásban: 4500 kWh.
Ez fűtési módonként eltérő költséget jelent: villanyfűtésnél évi 318 000 forintot, távfűtésnél 210 000 forintot. Ha a fűtésünk egyénileg szabályozható, akkor 7 százalékkal kevesebb a fűtési szezon költsége, 195 300 forint. A gázfűtés ára régi radiátorok használata esetén 101 200 forint, cirkófűtéssel 67 200 forint. Hőszivattyúval átlag 64 000 forintot kell fizetni, széntüzelésű lakásban 57 000 forintot, míg fatüzelés mellett 49 000 forintot.
Vagyis egy átlagos, 50 négyzetméteres lakásban élő család energia és vízköltségei egy évben (mindenfajta takarékosság és energiabarát megoldások nélkül) 420 000 forintot tesznek ki. Ha ugyanez a család törekszik az energiatakarékosságra és ennek érdekében még felújításokat is végez, akkor az éves energiaköltsége 300 600 forintra csökkenthet - derül ki a Green Capital környezetpolitikai kutató-tanácsadó intézet átlagszámításaiból.
A legegyszerűbb trükkök:
Törekedjünk az egyénileg szabályozható fűtésre. Kb. 7 százalékot takaríthatunk meg, ha 1 Cº-kal alacsonyabbra állítjuk a termosztátot.
Az ablakok szigetelése, nyílászárócsere, a hővédő tapéta és függönyök sokat javíthatnak a hőmegtartáson.
Válasszunk A++ minősítésű vagy Energy Star címkés háztartási gépet.
Olvasszuk le a hűtőszekrényt/fagyasztót rendszeresen. Ezzel a felhasznált energia akár 30 százalékát is megspórolhatjuk.
Ha 5 percnél tovább nem használjuk az elektronikai berendezéseket, kapcsoljuk ki. Az elektromos berendezések készenléti üzemmódból eredő energiafogyasztása több mint 10 százalékot jelenthet az éves villanyszámlában.