A dokumentum szerint másfél évtized múlva a kelet-európai szervezett bűnözés több tagországot is a hatalmába keríthet, és az unió kénytelen lesz meghajolni Oroszország előtt, mivel képtelen lesz függetleníteni magát az orosz energiahordozóktól.
Az 1979-ben alapított NIC az amerikai kormányzat legfőbb hírszerzési testülete, az "ügynökségek ügynöksége". Feladata, hogy összegezze a különböző szervezetek jelentéseit és ezek alapján évente hosszú távú előrejelzéseket készítsen.
Az idei jelentés szerint 2025-re várhatóan befejeződik az EU intézményi reformja, azonban a tagállamok eltérő érdekei és egymással folytatott vitái továbbra is "béna óriás" szerepre kárhoztatják a közösséget. "2025-re Európa szerény előrelépést ér majd el abban, hogy a mostani vezetők által áhított egységes, integrált, befolyásos nemzetközi aktorrá váljon. Ugyanakkor az Európai Uniónak megoldást kell találnia a demokratikus deficitre, ami most elválasztja Brüsszelt az európai polgároktól" - vélik a dokumentum szerzői. A jelentés arra is felhívja a figyelmet, hogy az európai jóléti és szociális rendszer fenntarthatósága kétséges, elsősorban a vészesen elöregedő népesség miatt. A problémára részben a bevándorlók befogadása nyújthatna megoldást, ugyanakkor az ő integrálásuk is óriási kihívást jelent a közösség számára. A dokumentum kiemeli az EU Törökországgal való együttműködésének fontosságát, mivel az Ankara elől való elzárkózás veszélybe sodorhatja a politikai és emberi jogi reformok véghezvitelét.
A NIC jelentése szerint nem sikerül majd számottevően csökkenteni az EU függését az orosz energiahordozóktól. A dokumentum mindezek ellenére a legnagyobb problémának nem ezt, hanem a szervezett bűnözői csoportok várható térnyerését tartja, melyek az energia és ásványianyag-iparban szerzett érdekeltségeikkel komoly befolyásra tehetnek szert. Sőt, az sem kizárt, hogy egyes közép- vagy kelet-európai kormányok teljesen ezen csoportok irányítása alá kerülnek.