A mikrohullámú sütő működési elve azon alapul, hogy az elektromágneses sugárzás hatására az olyan erősen polarizált molekulák, mint a víz, rezgésbe jönnek, így hőt termelnek. A víz a környezetének adja le a hőt, így melegszik az étel. Az olyan edényekre, melyek kevés polarizált molekulákat tartalmaznak, a mikrohullámok nem fejtenek ki hatást, így nem melegítik azokat.
A Hiroaki Katsuki vezette kutatócsoportnak olyan habszerű kerámiát sikerült kifejlesztenie, mely nagy mennyiségben tartalmaz poláris molekulákat. Lítium tartalmú anyagot és mágnesezhető vasoxidot kevertek hagyományos edénykerámiához, 1000 Celsius fölötti hőmérsékleten.
A kísérletekhez egy hagyományos 600 Watt teljesítményű mikrosütőt használtak. Először egy hagyományos porcelán edényt melegítettek 70 másodpercig, mely így nagyjából 55 Celsius fokos hőmérsékletre melegedett. A kísérletet egy kerámiahabból készült edénnyel megismételve, annak hőmérséklete ugyanannyi idő alatt 200 Celsius fokra emelkedett. Érdekes módon a sütő kikapcsolása után az edény hőmérséklete tovább nőtt, majdnem 300 C fokig. Ennek magyarázata az, hogy a speciális kerámiában található vasoxid nem adja át a hőmérsékletét rögtön a habnak.
A japán tudósok mikrohullámú rizsfőzésnél tesztelték az új anyagot. A rizs kevesebb mint feleannyi idő alatt készült el a kerámiahabbal. Japánban hamarosan kaphatóak lesznek az új kerámiából készült edények.