ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

A minőségi rendszerváltozás elejére...

Ezt a címet adtam 2007 tavaszán a Márciusi Chartát üdvözlő dolgozatomnak. A Csoóri Sándor által életre hívott szellemi felsőház céljai hasonlók, mint az Ellenzéki Kerekasztaléi voltak. A magyar társadalom lelki és gazdasági megerősítését akarjuk. A Kárpát-medencei fennmaradás alapja csak az államhatalom és az államigazgatás fundamentális átalakításával teremtődhet meg.
Létrehozva: 2008. november 24., 07:18
nyomtat küld

2007-ben írtam: "A közszektor és a vállalkozások hazai oldalának pénztelensége felszínre hozza a társadalmi, politikai változásokért kiáltók térnyerését." Felszínre hozta, de még nem eléggé.
A kormány a Nemzetközi Valutaalap és a Világbank kegyelméből létezik. Végrehajtja a hitelt folyósítók utasításait. Ugyanoda jutottunk vissza, mint az 1980-as években. De a hibás gazdaság- és társadalompolitikával szembeni kritika már kevés. Az 1980-as évek végén is a tettek beszéltek.

Most, hat év sikertelen szocialista kormányzás után, Gyurcsány Ferencnek a szőnyeg alatt kellene elkúsznia a kormányrúdtól, hiszen csődbe vitte az országot. De a miniszterelnököt nem olyan fából faragták. 2008 nyarán még adócsökkentési ígéretein szórakozhattunk. Aztán jöttek a lehallgatások. A miniszterelnökségre potenciálisan esélyes szakértő ellenfelét sikeresen elhallgattatta. És sakkot is adott neki. Ehhez persze kellett a hitelválság sajátos magyar tálalása. Először csak az amerikai jelzálogpiaci hitelválságért aggódott a magyar kormányfő, és persze hangsúlyozta - még október közepén is -, hogy ez hazánkra semmilyen hatással nem lesz. Aztán lelepleződött, mert nem a válság begyűrűzése, hanem a magyar kormány hibás gazdaságpolitikája taszított bennünket néhány héttel később az államcsődbe. És csodák csodája: egy hónap alatt a legnagyobb hazai bank részvényárfolyama hetven százalékkal csökkent, miközben számviteli mérlege szerint bőven nyereséges. Vajon meddig tart a sakkban tartás?

Végtelen az MSZP játéktára. Politikai és gazdasági ellenfelekkel szemben egyaránt. Közben vegyük észre, hogy itt az igazi tét már nem az MSZP-kormány léte. Nem az a kérdés, hogy lesz-e elfogadott költségvetés 2009-re. Egyébként ez nem is vitás, hiszen a huzavona is a játék része.

Kilépve a körénk vont vöröses-rózsaszín köd lényeget elfedő világából, látnunk kell, hogy megfontoltabban kell gazdálkodni erőinkkel. A rendszerváltozás óta húsz év eltelt. Fogjuk fel ezt extenzív szakasznak, amely a külföldi fundamentumokra és nem a hazai erőforrásokra alapozott. A két évtized "eredménye" pedig az államcsőd. Vele együtt a piac mindenhatóságát hirdető politikai erők és szellemi áramlatok is megbuktak. Új gazdasági és társadalmi program kell. Amelyben hisznek az emberek, amelyért tenni is képesek. Amely erkölcsileg is elfogadható. A Fideszre és vezérére most történelmi szerep hárul. Olyan, amelyre generációk emlékezhetnek majd. Minőségi rendszerváltozás kell. Olyan, amelyet le is tudunk vezényelni. A szemétdombon való hezitálás már kevés. Ez az MSZP stílusa. Ha nem váltunk stratégiát, akkor egyre nagyobb az esélye a diktatúra visszalopakodásának. Mert kormányváltástól függetlenül ezeknek a gazdasági alapoknak a foltozgatása csak súlyosabb anarchiához vezethet. A külső tőkére épített rendszer forrástartalékai ugyanis kimerültek. Végérvényesen. Magyarország az 1990-es évek elején közép-európai éllovas volt a demokratikus intézményrendszer kialakításában, de nem lehet első a demokrácia temetésében.

Helytállóan fogalmaz Orbán Viktor: "gazdasági önállóságunkat már most elveszítettük". Ez a krízis azonban jó esély a politikai erővonalak, gondolatok és gazdasági programok rendezésére. A minőségi rendszerváltozás elkezdésére megérett a helyzet.

A világ gazdasági és politikai rendszere átrendeződik. A régi hatalmak, gazdasági domíniumok és érdekbefolyásuk rövidesen eltűnik. Mielőtt egyszerre azt firtatnánk, hogy milyen lesz Magyarország viszonya az új rendszerhez, azt kell tisztáznunk, hogy mi milyen Magyarországot akarunk. A gazdasági és a politikai elit nálunk is cserélődni fog. Főként a pénzügyi lobbi és a hozzá kötődő értékrend. Új irányt venni csak letisztult és megtisztított viszonyok között lehetséges. A minőségi rendszerváltozás így nemcsak a kormányzás jogának megszerzését jelenti, hanem elsősorban a nemzet megtartásáért alakított gazdaság- és társadalompolitika életre hívását, amely olyan társadalmi kihatású, mint húsz évvel ezelőtt. Végül is: egy a tábor, és egy kell hogy legyen a zászló is.

(Lentner Csaba, Magyar Hírlap)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések