Túl sok volt a látogató. Az online gyűjtemény célja, hogy azonnali és sokrétű információval lássa el az érdeklődőket, így katalogizál könyveket, festményeket, térképeket, hangfelvételeket és videókat is.
A nagy érdeklődésnek köszönhetően azonban úgy tűnik, csak egy napig volt képes a szerverhálózat biztosítani az oldal működését - jelenleg a megnyitáskor egy üzenet fogad bennünket, miszerint a tegnap érkezett több mint tízmillió kattintás miatt szünetel az Europeana. Ígéretük szerint december közepén térnek vissza.
A leállásra röviddel a megnyitás után került sor, mivel több millióan kattintottak egyszerre az oldalra. Értesüléseink szerint a túl nagy kereslet okozta a leállást.
A 2010-ig béta változatban működő gyűjtemény jelenleg több mint kétmillió bejegyzést tartalmaz. Az teljes változat azonban a tízmilliós bűvös határt is elérheti Viviane Reding információs biztos tervei szerint. A projekt a 2005-ben meghirdetett i2010 - Európai információs társadalom a foglalkoztatásért és a növekedésért kezdeményezés keretében indult, és annak zászlóshajója kíván lenni.
Az Europeana egy olyan interaktív felületet fog nyújtani, amelyen keresztül a keresett kifejezés és a hozzá kapcsolódó egyéb tartalmak is elérhetővé válnának. Ezzel nemcsak a web 2.0-ás generáció érdeklődését keltheti fel a közös kulturális örökség iránt, hanem tesz sokat annak megőrzéséért is, a művek digitalizálásával.
"A kultúra központi szerepet játszik az európai integrációban" - üdvözölte a kezdeményezést José Manuel Barroso, bizottsági elnök. Véleménye szerint itt az ideje, hogy "a kommunikációs és hálózati technológiák terén megszerzett versenyelőnyt gazdag kulturális örökségünkkel kombináljuk". Viviane Reding pedig kiemelte, hogy az Europeana összeköti az európai polgárokat a saját történelmükkel, és interakciót teremt a többiekkel.
A projekthez mind a 27 tagállam hozzájárult valamilyen mértékben. Országonként egyelőre azonban meglehetősen eltérő az elérhető művek aránya, az élen a franciák járnak, több mint 52 százalékát adva a digitalizált anyagnak. Az egyes nemzetek kiemeltek egy-egy számukra különösen fontos művet is. Így a németek büszkék, hogy elérhető lesz ezentúl mindenki számára Beethoven 9. szimfóniája, a franciák Az emberi jogok nyilatkozatát emelték ki, az olaszok Dante Isteni színjátékát, magyar részről pedig máris megtalálhatóak Petőfi Sándor művei.
Az Europeana 27 nyelven beszél, de a keresések egyelőre csak a keresett nyelven adnak ki eredményeket - később ezt is többnyelvűsíteni kívánják. A ponthu-s domain magyar részről le is van foglalva, valószínűleg az Országos Széchenyi Könyvtár fogja hazai változatot elkészíteni.