Az EU "kormánya", az Európai Bizottság most második alkalommal szervez ilyen konferenciát.
A legújabb statisztikai adatok világosan mutatják, hogy immár nem tekinthető a távoli jövő forgatókönyvének Európa elöregedése. Néhány évvel a második világháború végét követően, mintegy hat évtizeddel ezelőtt kezdődött Európában és Észak-Amerikában a babyboomnak nevezett időszak, amelyet a születési ráta látványos megnövekedése jellemzett. Az akkor születettek most kezdik elérni a nyugdíjas életkort.
Ez, valamint az életmód változásainak és a jobb egészségügyi ellátásnak köszönhető életkor-meghosszabbodás oda vezet, hogy az elkövetkező 25 évben a 60 év felettiek száma évente mintegy 2 millió fővel fog növekedni az Európai Unió országaiban. Eközben a munkaképes korú lakosság számának növekedése erőteljesen lelassul, majd - mintegy 6 év múlva - teljesen meg is áll.
Az időskori foglalkoztatás az elmúlt években valamelyest növekedett ugyan - szemben a korábbi esztendőket jellemző korai nyugdíjba vonulási tendenciával -, ám a hatvanéves korosztályon belül így is csak a férfiak 40 százaléka és a nők 30 százaléka van alkalmazásban.
Különböző statisztikai összevetésekből az is kitűnik, hogy míg más kontinenseken a lakosságszám növekedése várható az elkövetkező fél évszázadban, az EU-országokban az alacsony születésszám miatt a népesség fogyására kell számítani, mégpedig olyan ütemben, amit várhatón csak Oroszország fog majd "alulmúlni".