Egyre több európai cég kényszerül gyárainak átmeneti leállítására vagy dolgozói elbocsátására. A múlt hét folyamán a német BASF vegyipari cég jelentette be, hogy átmenetileg leállítja 80 gyárát, míg a konkurens Rhodia 40 százalékkal csökkenti franciaországi egységeinek termelését. Az Európai Vegyipari Tanács előrejelzése szerint a többi versenytársuk is hasonló lépésekre kényszerül a jövő év folyamán.
Hasonlóan kedvezőtlen időszak vár az acéliparra is, ahol az árak csökkenése és a kereslet visszaesése miatt - az amerikai JP Morgan becslései szerint - jövőre 43 százalékkal csökken majd a bevétel.
A válság a szolgáltatási szektort sem hagyja érintetlenül. A hirdetési piac visszaesése például azért tűnik elkerülhetetlennek, mert legnagyobb megrendelőik az autógyártók, akik rendkívül rossz helyzetbe kerültek az elmúlt hónapokban.
Áfacsökkentéssel a visszaesés ellen
A brit kormány hétfői (2008. november 24.) bejelentése szerint 2,5 százalékponttal csökkentik a hozzáadottérték-adó mértékét, hogy ezzel is elősegítsék a gazdaság élénkülését. Az áfa így 17,5 százalékról 15 százalékra csökken, ami a legalacsonyabb lehetséges általános áfakulcs-szint az uniós előírások értelmében. Félő ugyanakkor, hogy a kismértékű csökkenés nem eredményez növekvő forgalmat, mivel a vásárlók nem veszik észre a különbséget, vagy az áfacsökkentést "lenyelik" a kereskedők.
Németországban is felmerült az áfa csökkentésének lehetősége, de csak a 2009-es választásokat követően. Angela Merkel német kancellár egyelőre elzárkózik attól, hogy a csökkentés idejét előrehozza. Angela Merkel ma találkozik Nicolas Sarkozyvel, hogy az Európai Bizottság gazdaságélénkítő csomagjáról tárgyaljanak. A Tanács soros elnökségét betöltő Franciaország államfője arra szeretné rábírni a német kancellárt, hogy Berlin vállaljon nagyobb részt a gazdaságélénkítő csomagból.
A német kormányfő ugyanakkor nem szeretne erre a célra több pénzt fordítani, mivel a válságellenes intézkedések már eddig is nagy terhet jelentettek a költségvetés számára. A szűkülő pénzügyi mozgásteret jelzi, hogy Merkel már az EU klímavédelmi csomagját sem támogatja olyan határozottan, ahogyan korábban tette.