A korábbi döntést azért hozták, hogy biztosak legyenek abban, hogy az EU vezetői komolyan veszik a Parlament elképzeléseit, melyek a csomag tárgyalásaihoz kapcsolódnak. A képviselők azonban most amiatt aggódnak, nem vették véleményüket figyelembe, mivel egy törékeny konszenzus számtalan módosítási javaslat benyújtását válthatja ki.
A december 4-ei ülés alkalmával a Parlament hosszú vitát tart a négy bizottsági javaslatról. A képviselők azonban jelenleg úgy gondolják, "nem történt elegendő fejlődés" a témában, mely az állam- és kormányfők találkozója előtt egy közös álláspont kialakításához vezethetne, nyilatkoztak intézményi források az EurActiv-nak.
A képviselők úgy érzik, "nem állnak készen" arra, hogy a kérdésben komplex irányelvekről döntsenek. A szavazás későbbi időpontra való halasztása lehetőséget nyújtana arra, hogy nagyobb mennyiségű friss információhoz juthassanak a témában, ahelyett, hogy egyszerűen csak elfogadnák a Bizottság több hónapos javaslatát, mondta egy parlamenti sajtószóvivő.
Olaszország és több újonnan csatlakozó keleti állam is kétségét fejezte ki a tervvel kapcsolatban, mondván, szén-függő iparuk számára túlságosan nagy terheket jelentene a csomagtervezet elfogadása.
Előrejelzések szerint a csúcs döntései az utolsó pillanatokban születnek meg, mivel a tárgyalások során jelentős nézeteltérések várhatók olyan kérdésekben, mint a megengedhető kibocsátási eljárások az Unió ETS (Kibocsátás-kereskedelmi Rendszer) rendszerében és a CCS rendszer (CO2 leválasztás és geológiai tárolás) finanszírozását illetően. A francia elnökség nemrég kompromisszumos megoldást helyezett kilátásba, mely jelentősen eltér az eredeti javaslattól.
Parlamenti források szerint, a képviselők "a teljes csomagról akarnak szavazni". Ezzel a kijelentéssel is arra tesznek kísérletet, hogy csak később kerüljön sor a szavazásra. "Azt remélik, 90 százalékban meg tudnak egyezni" a háromoldalú tárgyalásokon, melyet e hét első felére terveznek (november 24-26.). "A legellentmondásosabb kérdések azonban az Európai Tanácsnak maradnak."
Claude Turmes, a Zöldek/Európai Szabad Szövetség csoportjának alelnöke optimistán látja a lehetséges megoldás elérését. "Jó irányba haladunk" a megújulókról folytatott tárgyalásokban, mondta. "Jó úton vagyunk afelé is, hogy december 11-én egy mindent átfogó megállapodást kössünk."
A Parlament, a francia elnökség és a Bizottság közti tárgyalásokra december 15-én kerül sor, melyek célja, hogy "leellenőrizze, vajon meg tud-e egyezni a Parlament abban, amit a Tanács eldöntött" - mondja a Parlament. A szavazás 17-én, egy nappal egy teljes plenárison folytatott vita után lesz.