Az Unióhoz újabban csatlakozott közép- és kelet európai tagállamoknak most kell eldönteniük, hogy előremutató lépéseket tesznek, vagy hátráltató szerepet játszanak. Ez különösen fontos, mivel a nemzetközi éghajlatvédelmi tárgyalássorozat következő eseménye 1 héten belül éppen ebben a régióban, a lengyelországi Poznanban kerül megrendezésre. Az Európai Uniónak történelmi felelőssége miatt vezető szerepet kell vállalnia az éghajlatváltozás elleni küzdelemben és a nemzetközi éghajlatvédelmi tárgyalásokon.
A közép-kelet európai országok egyik közös jellemzője, hogy energia szempontjából súlyosan kiszolgáltatottak külföldi erőforrásoknak. Éppen ezért életbevágó lenne számukra, hogy a szén-alapú gazdaság felől egy fenntartható és önfenntartó energiagazdálkodás felé induljanak, ami az ellátásbiztonságot is megteremtené. Ebben a térségben az energiahatékonyságnak különösen nagy szerepe lehet az üvegházhatású gázkibocsátás és az energiafelhasználás csökkentésben. A hatékonyság révén csökken az energiaigény, növekszik a versenyképesség és a lakosság terhei, napi kiadásai is csökkennek.
Az új tagországoknak fel kell mérniük és ki kell használniuk a megújuló energiaforrásokban rejlő óriási potenciált is. Ezek az energiaforrások nem csupán környezetvédelmi szempontból kedvezőbbek, de a foglalkoztatottságot, és a gazdaságot is élénkítenék. "E környezetvédelmi beruházások lehetnek a 21. század gazdasági és társadalmi fejlődésének alapjai" - foglalta össze Botár Alexa, a Magyar Természetvédők Szövetsége éghajlati programvezetője.
A civil szervezetek arra buzdítják kormányaikat, hogy használják ki az európai energia- és klímacsomagban lévő eszközöket munkahelyteremtésre, a lakosság életminőségének és a gazdaság versenyképességének javítására és induljanak el egy alacsony szénigényű gazdaság kiépítése felé. Az egyik legfontosabb eszköz ennek megvalósítására az EU kibocsátás-kereskedelmi rendszerében (EU-ETS) való részvétel, és a teljes aukció bevezetése 2013-tól. Több független tanulmány kimutatta, hogy az aukció bevezetése nincsen jelentős kihatással a lakosság pénztárcájára. Ugyanakkor az aukció révén valósul meg a "szennyező fizet elv", vagyis így biztosított, hogy a kibocsátási egységekből származó jövedelem nem a szennyező iparágaknál marad, hanem közcélokat, további éghajlatvédelmi intézkedéseket szolgálhat.
"Tisztában vagyunk azzal, hogy országaik már így is nagyban hozzájárultak az európai üvegházgáz kibocsátás-csökkentés megvalósításához. Ugyanakkor hangsúlyozzuk, hogy ez még csak az út eleje, további intézkedések szükségesek az éghajlat biztonságának eléréséhez. A késlekedés komolyabb károkat, sokkal nagyobb kiadásokat fog jelenteni a társadalom és a gazdaság számára, mint a szükséges lépések költségei most." - nyilatkozta Bozsó Brigitta, az Energia Klub éghajlatvédelmi programvezetője.