Viszonylag rövid időn belül három visegrádi ország is ellátja az elnöki tisztséget (2009 januárjától Csehország, majd 2011 első felében Magyarország, majd közvetlenül utána Lengyelország), ezért lényeges közöttük a koordináció a fontosnak ítélt témákban. A visegrádiak a cseh EU-elnökséget mindenképpen támogatják, annak sikere minden új EU-tagország és a visegrádiak szempontjából is fontos - hangsúlyozta Göncz Kinga.
A Magyarországot képviselő külügyminiszter elmondta: a V4 miniszterei a balti országok, valamint még néhány más állam képviselőivel kiegészülve megerősítették: együttműködnek a tervezett európai uniós energia- és klímacsomaggal kapcsolatban. Az érintett országok azt szeretnék, hogy a szén-dioxid-kibocsátásra vonatkozó kvóták kiosztása során kompenzációt kapjanak annak fejében, hogy 1990 és 2005 között jelentős mértékben csökkent náluk a szén-dioxid-kibocsátás.
A klímacsomag - mely körül még mindig nagyon sok a nyitott kérdés - uniós szinten a decemberi EU-csúcson kerül majd szóba.