fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
A svédek is elfogadták a Lisszaboni Szerződést
2008. november 25., 14:05
A svéd parlament pénteken (november 20.) elfogadta a Lisszaboni Szerződést, mely további nyomás alá helyezte az EU két ellenálló tagállamát, Csehországot és Írországot, melyek továbbra sem egységesek a Szerződés ügyében.

Alig pár nappal azelőtt, hogy a cseh bíróság megfogalmazta véleményét a Szerződésről, a svéd képviselők 243 igen, 39 nem és 12 tartózkodó szavazat mellett hivatalosan is elfogadták a szöveget. Így Svédország vált a 23. ratifikáló tagállammá. A német és a lengyel parlament már biztosította az elfogadásról az Uniót, a ratifikációs folyamat azonban még nem teljes, mivel az elnökök még nem írták alá a teljes szöveget.

Cecilia Malmström, svéd európai ügyekért felelős miniszter elmondta, Svédország az egyik olyan tagállam, mely a Lisszaboni Szerződés elutasítása esetén jelentősen vesztene a befolyásából.

Andrew Duff, az Európai Parlament alkotmányügyekért felelős liberális szóvivője egyetértett a svéd miniszterrel, és azt mondta: "a kis és semleges államoknak erős és megreformált Európai Unióra van szükségük".

A svéd szavazat "világos jelzés" Írország számára is, melynek léte alternatíva nélkül maradhat az EU-ban - tette hozzá. Az EU vezetői azt várják az ír elnöktől, Brian Cowentől, hogy a december 11-12-én tartandó találkozón mondja el, tart-e Dublin második népszavazást a Lisszaboni Szerződésről a júniusi parlamenti választások előtt. Egy jelenlegi felmérés szerint az írek kis többsége támogatná a következő nészavazást, de megfigyelők kételkednek abban, hogy 2009 ősze előtt újabb referendumot írnának ki a szigetországban.

Eközben a cseh parlament az ország legfelsőbb bíróságának november 25-i döntésére vár, melyben kiderül, hogy az új szerződés megfelel-e a cseh alkotmánynak vagy sem. Ha az ítélet pozitív, a képviselők hamarosan megkezdik a szöveg tárgyalását.

Duff árnyaltan célzott a cseh elnökre, Vaclav Klaus-ra, mondván: "szerencse, hogy Svédországnak nincs ilyen szeszélyes, euroszkeptikus államfője, aki megakadályozná a ratifikációs folyamat teljesülését".

Duff arra utalt, hogy a cseh elnök, Vaclav Klaus a Szerződést halottnak nevezte az ír nem után, és kisebb diplomáciai válságot okozott, amikor a cseh politikus a Szerződést nyíltan ellenző Libertas mozgalom képviselőivel is találkozott. Dublin kritikával illette a cseh államfőt, és a belügyekbe való "nem megfelelő beavatkozásnak" ítélte látogatását.

A sokkal inkább EU-párti miniszterelnök, Mirek Topolanek tegnap azt mondta, Prága előtt két esély áll: a Szerződés ratifikálása vagy a Moszkvától való függés. "Kritizáljuk az EU politikáit, de jobb tagnak, mint kívülállónak lenni." - tette hozzá.

(euractiv.hu)