A Bartonella rochalimae baktérium magas lázat, vérszegénységet, szívbetegséget, lépfertőzést és idegrendszeri bántalmakat is okozhat - új törzsét pedig a barna patkányok bolhái terjesztik - figyelmeztetnek tajvani kutatók.
Az első esetet az Egyesült Államokból jelentették, ahol egy asszonynál a lép megnagyobbodását diagnosztizálták, miután hazatért Peruból. Miután feltételezték, hogy egy új zoonotikus parazitáról van szó - vagyis olyanról, amely képes állatról emberre, illetve emberről emberre terjedni - a tajvani Nemzeti Csung Hszing Egyetem kutatói vizsgálni kezdték az ember környezetében élő rágcsálókat.
Megállapították, hogy azok a Bartonella baktérium több fajtáját is hordozzák, például a B. elizabethaet, amely a szívben, illetve a B. grahamiit, amely a retinában és a szem látóidegében okozhat gyulladást. 58 patkányt, illetve egeret vizsgáltak meg, s ezek közül hat hordozta a parazitát - közülük öt volt barna patkány, amely a leginkább elterjedt fajta Európában is.
Találtak azonban a rágcsálókban egy olyan parazitát is, amelye korábban soha - ez a Bartonella rachalimae. "Ez lehet a 21. század pestise" - figyelmeztet Csang Csao-csing professzor, a kutatás vezetője.
A fekete halál az emberi történelem egyik legpusztítóbb világjárványát okozta. A rágcsálók terjesztették el a 14. századtól kezdve, a járvány becslések szerint 75 millió áldozatot szedett világszerte.