FIDESZ.HU > Hírek > Zöld Nyomtatás
Ablak bezárása
Kártérítést fizetnek fegyverkísérletek áldozatainak
Kártérítést fizet Párizs azoknak a katonáknak és civileknek, akik a francia hadsereg által végrehajtott atombomba-kísérletek következtében betegedtek meg. A kormány az erről szóló törvénytervezetet 2009 januárjában terjeszti a parlament elé - nyilatkozta a Le Parisien című napilapnak a francia honvédelmi miniszter.
Létrehozva: 2008. november 27., 08:26 | Utoljára frissítve: 2008. november 27., 08:29

Hervé Morin azt mondta: nyilvántartásaik szerint a hadsereg által 1960 és 1996 között az algériai Szahara, majd Francia Polinézia területén végrehajtott nukleáris robbantások által keltett sugárzások miatt mintegy 100 ezer katona szenvedett valamilyen szintű egészségkárosodást. A kísérletekben közreműködő, valamint a helyszínek közelében élő civileket érintő esetleges megbetegedésekről egyelőre nincsenek adatok.

A miniszter hangsúlyozta: csak azok a személyek számíthatnak kártérítésre, akik bizonyíthatóan az elszenvedett sugárfertőzéstől betegedtek meg. A leendő döntések megkönnyítéséhez a törvénytervezet készítői pontosan meghatározták azoknak a betegségeknek a körét, amelyekről a tárca - a tudomány jelenlegi eredményeit alapul véve - elismeri, hogy radioaktív sugárzás következtében alakultak ki.

A honvédelmi tárca vezetője hozzátette: az új törvény elfogadásáig többé nem fellebbezik meg azokat a bírósági döntéseket, amelyeket sugárfertőzött katonák nyernek meg, és amelyek kártérítés megfizetésére kötelezik a hadsereget.

A Francia Polinéziához tartozó Mururoa atollon a hadsereg közel 150 kísérleti atomrobbantást hajtott végre, az utolsóra, amely világszerte hatalmas tiltakozást váltott ki, 1996 januárjában került sor. A hadügyminisztérium a sugárzás esetleges polinéziai civil áldozatainak felderítésére tavaly egészségügyi központot hozott létre Tahitin, ahol a lakosság ingyen vizsgáltathatja meg magát, és pozitív eredmény esetén kártérítési kérelmet nyújthat be a tárcához.

Franciaországban 2006-ig tabutémának számított az atomkísérletek következtében megbetegedetteknek fizetendő kártérítés, ám a hadügyminiszter most azt mondja: a többi atomnagyhatalom immár elismeri ezeket az áldozatokat, így Párizsnak is lépnie kell.