FIDESZ.HU > Hírek > Zöld Nyomtatás
Ablak bezárása
Az óceánok tízszer gyorsabban savasodnak, mint eddig hittük
Az óceánok vize tízszer gyorsabban savasodik, mint eddig feltételezték a szakemberek, állapította meg egy amerikai tanulmány. Eszerint az általános felmelegedés következtében sokkal nagyobb veszélyben vannak a kagylók, korallok, algák, amelyeknek pedig kulcsszerepük van az ökológiai egyensúlyban.
Létrehozva: 2008. november 27., 09:35 | Utoljára frissítve: 2008. november 27., 09:36

A Chicagói Egyetem kutatóinak tanulmánya az amerikai tudományos akadémia hivatalos lapjában, a Proceedings of the National Academy of Sciencesben jelent meg. A kutatók az Egyesült Államok csendes-óceáni partvidékén nyolc évig folytattak vizsgálatokat, egyebek között félóránként mérték a víz pH-értékét, sótartalmát és hőmérsékletét, valamint az élővilág állapotát. A mérések szerint a víz savassága évről-évre emelkedik.

Az eredmény meglepte a tudósokat, mert eddig azt hitték, hogy a légkörnek az emberi tevékenység következtében növekvő széndioxid-tartalmát a tengerek baj nélkül elnyelik. A légkör széndioxidja a vízbe kerülve szénsavvá alakul. Ha a víz savassága nő, akkor egy ponton túl a kagylók és más mészvázú élőlények váza vagy héja vékonyodik, esetleg teljesen megsemmisül.

Timothy Wootton a kutatás vezetője az Independentnek elmondta, az elsavasodás üteme tízszer gyorsabb, mint azt a számítógépes modellek alapján korábban gondolták. "Nyugtalanító meglepetés volt látni, hogy a pH milyen gyorsan csökkent a vizsgált időszakban. Ez azt jelentheti, hogy az óceánok pH-értékével kapcsolatos tudásunk nem megfelelő" - fogalmazott.

A vizsgált területen csökkent a kagylók száma. A tanulmány készítői szerint meglepő, hogy a partvidékek növényei és állatai ennyire érzékenyek a széndioxidszint változására.