ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Önpusztító demokráciánk

Most, hogy immár nagy a baj, a baloldali sajtó újult vehemenciával esik neki az országgyűlési képviselőknek. Érveik áttekintése előtt meg kell jegyeznünk: a szoclib média számára érdekes módon most "szemtelenedtek el" a honatyák és -anyák, amidőn kisebbségbe került a valódi hatalmat gyakorló Gyurcsány-csapat. Mivel ez a képviselő-ellenes uszítás a momentán kormányzók túlélését célozza, fogadatlan prókátornak szegődünk - nem is annyira a képviselők, mint inkább a demokrácia mellé.
Létrehozva: 2008. november 28., 08:51 | Utoljára frissítve: 2008. november 30., 08:44
nyomtat küld

Miért kötelező a brit miniszterelnöknek a Downing Streeten laknia? Obamának miért kell január 20-án beköltöznie a Fehér Házba? Sarkozyt megkérdezték, akar-e az Élysée-palota lakója lenni? A válasz egyszerű: a közméltóság nem magánember. Aki azt hiszi, hogy miniszterelnökként joga van "hazamenni", az államnak pedig kötelessége őt otthonában védeni - nos, az ilyen vezető alapvető tévedésben van a demokrácia és a saját szerepének lényegét tekintve. A Fehér Ház (meg a többi ház) azért kell, mert az elnök (meg a többi elnök) nem önmagáé. Esküjével meghal benne a magánszemély, és amíg hivatalban van, magánemberként csak igen korlátozottan létezik. Minálunk ez (is) fordítva alakult. Sok millió ember azt hiszi, az a jó miniszterelnök, aki a sajátjában lakik, holott az ilyen ember valójában privatizálja, ami a kormányfő személyét illeti.

Régi betegsége a magyar társadalom mentalitásának, hogy bőven vannak olyanok, akik a másik fizetését sokallják. Most a képviselők ellen uszítják az erre hajlamos tömeget. Holott az egyetlen becsületes álláspont: a jó munkáért jó bér jár (a Biblia a munkás visszatartott bérét az öt égbekiáltó bűn egyikének nevezi), a rossz munkáért rossz bér, és "aki nem akar dolgozni, ne is egyék" (Pál apostol).

Tévhit, hogy a kisebb Országgyűlés olcsóbb Országgyűlést jelentene. Legfeljebb kevesebb választott ember és több (csupán a választottak által "választott") szakértő meg egyéb tisztségviselő végezné el - ugyanazt a munkát. Hasonlóan hamis képzet, hogy a bizonylatolási kényszertől javul a költségtérítési fegyelem; aki nyitott szemmel jár a világban, az tudja, hogy nincsen erre természeti törvény, magyarán a költségtérítés a "kreatív könyvelés" egyik fő terepe. És nem csak az Országgyűlésben. Az ésszerű megoldás a költségeket fedező bevétel - magánszemélynek, cégnek, pártnak egyaránt - mégpedig kivétel nélkül; ezt persze nem követeli a kormánysajtó...

A most célkeresztbe vett képviselők igyekeznek megfelelni a "népi követelésnek", és kivetnek magukra adót meg csökkentik az Országgyűlés költségeit - csak azt nem beszéli meg senki sem, hogy mi az Országgyűlés dolga, és azt mennyi erővel, energiával (azaz pénzzel) lehet rendesen elvégezni.
A "kisebb országgyűlés" gonoszul hamis követelés, mert tévútra visz. Nem az a kérdés, hogy hány képviselő van, hanem hogy mekkora országgyűlés (volna) képes megbirkózni a feladatokkal. A kisebb országgyűlés például nyilvánvalóan könnyebben korrumpálható törvényhozást is jelent. Az elvben megalakítható legkisebb országgyűlés (egy frakció = egy ember) hazánkban már tizenkét éve megvalósult, a neve: Országos Rádió- és Televíziótestület. Márpedig az ORTT-nél zavarosabb és vitathatóbb intézményt lámpással kell keresni.

Mindennek a tetejébe a kisebb országgyűlés követelése velejéig antidemokratikus is. Fel nem foghatom, hogy a demokraták és antikorrupciós harcosok miért nem a "nagyobb országgyűlést" táblák alatt vonulnak föl a Kossuth térre. Ha ugyanis komolyan gondoljuk a népképviseletet és a korrupció elleni harcot, akkor ad abszurdum a tiszta népgyűlést kellene követelni. "Mindenki képviselje önmagát az Országgyűlésben!" - ez volna a helyes jelszó. És akkor cég legyen a talpán, amelyik korrumpálni tudna. Ráadásul senki sem kérhetne pénzt a részvételért, ergo ez lenne a legolcsóbb... (Tudjuk persze, hogy ez esetben megindulna a szavazatkereskedelem, ami viszont most is folyik a választásokon, már ha hinni lehet a följelentéseknek...)

Egy szó mint száz, a demokráciához demokraták kellenek. Nemcsak az Országgyűlésben - hanem a választóknak is azzá kell válniuk, kivétel nélkül. Ehhez bátorkodom egy utolsó gondolatfutamot csatolni még: senkinek sem kérdés, hogy a jó kocsi többe kerül, mint a rossz, a jó sör drágább, mint a gyatra.

Természetesnek tekintik, hogy a minőséget meg kell fizetni. Mindennek ára van. Ára van a demokráciának is. Ha értéknek tartjuk, meg kell fizetnünk. Ha nem, akkor ne csodálkozzunk, hogy a miniszterelnök privatizálja magát, az ország meg belefullad a korrupcióba.

És a legdrágább a megspórolt demokrácia lesz. Unokáink bele fognak rokkanni a számla kifizetésébe.

(Nyiri János, Magyar Hírlap)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések