ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Az erdőprivatizáció újabb rablás lenne

"Utolsó féltett értékeink egyike az erdő" - mondja Pethő József, az Országos Erdészeti Egyesület elnöke. A szakember Magyar Hírlapnak adott interjújában arról is beszélt, hogy kormányzati szinten is sokan ellenzik a privatizációt, a területek szétdarabolását és elvesztegetését. Az erdészek munkájának köszönhetően ma Magyarország területének valamivel több mint húsz százalékát borítja rengeteg - az ideális az lenne, ha sikerülne legalább harmincszázalékosra feltornázni e mutatót. Ha ez teljesül, elmondhatjuk, hogy a trianoni csonkítást legalább ezen a téren enyhíteni tudtuk.
Létrehozva: 2008. november 28., 09:07 | Utoljára frissítve: 2008. december 3., 07:08
nyomtat küld

Pethő József: a történeti Magyarország területén 7,3 millió hektár erdő volt, ebből Trianon után alig egymillió maradt

- Mennyi fát fogyaszt évente a magyar nép?

- Egy emberre egy köbméter fát szokás számolni. A hazai rengetegekből ki lehetne termelni a szükséges mennyiséget, ám ennek csak a felét, legfeljebb hétmillió köbmétert veszünk ki.

- A zöldek szerint ez is sok.

- A történeti Magyarország területén 7,3 millió hektár erdő volt, ebből Trianon után egymillió maradt. A hazai szakemberek óriási munkát, a nemzet pedig rengeteg pénzt fektetett bele, hogy ez a szomorú állapotot megváltozzon. A második világháború vége óta gyakorlatilag megduplázódott az erdőterület: 2006 őszén ültettük el a kétmilliomodik hektárt, így ma huszonegy százalék az erdősültség. Ez, azt hiszem, elég jó válasz azokra a vádakra, amelyek szerint az erdészek rosszul teszik a dolgukat.

- Mennyi lenne az ideális?

- Huszonhét-harminc százalék. Ez természetvédelmi, rekreációs és gazdasági szempontból is biztonságot jelentene mindannyiunknak. Ha ez teljesül, elmondhatnánk, hogy a trianoni rablást legalább ezen e téren kompenzáltuk. Ez pedig szerintem igen nagy szó lenne.

- Hová lehet még fákat ültetni?

- Az állami tulajdonú erdészetek területi növekedésére már nem nagyon lehet számítani, ezért a magánerdő-tulajdonosok tehetnek sokat e célért. Az évente átlagosan tizenötezer hektár új erdő létrehozása elfogadható ütemet jelent részükről. Erre egyébként állami és uniós támogatást adnak, igaz, kifizetésük elég hektikusan történik.

- Van elég facsemete?

- Több millió facsemete van, vagyis ezzel nem lenne probléma. Sokkal nagyobb gond, hogy a kertészetek a növények fejlődése miatt - hiszen a makkból és magból nem máról holnapra lesz fácska - nehezen tudják követni a támogatási rendszerek gyakori változását. Egy-egy fiatal példányt legkésőbb négyesztendős korában ki kell ültetni, utána már nem használható föl.

- Visszakanyarodva az erdősültségre: számos természetvédő szerint ha a mutatós számok mögé nézünk, lehangoló állapotokat találunk, mert az erdők valójában súlyos betegek.

- Az ilyen jellegű megnyilvánulások döntően nem szakemberektől származnak, vagy szándékos hazugság áll mögöttük. A felújítások rendben zajlanak. Természetesen botorság lenne azt állítani, hogy minden a legnagyobb rendben van, s nyugodtam hátradőlhetünk a karosszékünkben, de a helyzet korántsem olyan rossz, mint amilyenre egyesek igyekeznek beállítani. Az Állami Erdészeti Szakszolgálat Forest Focus rendszerében évről évre felmérik a hazai rengetegek viszonyait. Ebből egyértelműen kiderül, hogy állapotuk jobb az európai átlagnál.

- Sok vád éri önöket, hogy nem az őshonos, hanem a gyorsan növő, olykor tájidegen fajokat részesítik előnyben. Ehhez mit szól?

- Ez egyszerűen nem igaz. Az erdészek minden esetben az eredeti viszonyokat igyekeznek visszaállítani. Jó tudni ugyanakkor, hogy bizonyos állományokat, így a bükkösöket könnyebb, míg a tölgyeseket már sokkal nehezebb természetesen felújítani. Ha pedig valami nem megy, annak oka van, és a természetet ebben az esetben sem lehet megerőszakolni. Számos példát tudnék mondani fentről elrendelt "muszáj telepítésekre", amelyekből nem lett semmi. Az elmúlt évtizedben egyértelműen kiderült, hogy a mediterrán éghajlat felé tolódunk, s tetszik vagy sem, ezt mindenkinek figyelembe kell vennie a fafajválasztásnál is.

- A kirándulók sokat panaszkodnak a kerítésekre.

- Ezek szükségszerűek, hiszen a két szép szemünkért a vad nem fogja elkerülni a friss telepítéseket.

- Régen nem kerítettek.

- Régen is kerítettek, igaz, kevesebbet, mert nem volt olyan sok vad, mint manapság. A fájó az, hogy az erdő és vadgazdálkodás eltérő érdekei nehezítik a kívánatos összhang megteremtését.

- Mi a véleménye az erdőprivatizációról szóló hírekről?

- Hallottam róluk, húsz év óta állandó téma ez. Véleményem szerint hazánk egyik utolsó közös vagyontárgya az erdő, ezt - ráadásul külföldieknek - eladni nagyon-nagyon finoman szólva is ostobaság, ha tetszik, felelőtlenség. Annak az ötletnek sem vagyok a híve, hogy az erdőtársaságok területén lévő védett területeket átadják az érintett nemzeti parkok kezelésébe. Az erdőket országos szinten egységes szemléletben kell kezelni, mert ha elkezdjük szétaprózni őket, az könnyen katasztrófába torkollhat.

- A háttérben igen komoly erők, magyar és külföldi milliárdosok mozdultak rá erre a vagyonra. Mit tud tenni ez ellen egy hozzájuk képest vagyontalan egyesület?

- Észérvekkel dolgozunk. Hála istennek minden oldalon sok barátunk van, és belátják érveink helyességét. Ők azok, akik pontosan tisztában vannak vele, hogy ezek az erők nem az építésben, hanem a nemzet nehezen felhalmozott vagyonának elrablásában érdekeltek.

(Lázin Miklós András, Magyar Hírlap)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések