A 2006-os őszi eseményekben vállalt szerepük miatt - valljuk meg - nem sok keresnivalójuk van az ilyen, demokratikus érdekérvényesítő megmozdulásokon. Hiszen mind a mai napig nem akadt egy sem köztük, aki bocsánatot kért volna a törvénysértő, brutális rendőri attak miatt, aki segített volna leleplezni a valódi bűnösöket.
A rendvédelmi dolgozókat a smasszerek képviselték, ők vitték a vállukon a tűzoltókkal együtt a koporsóba zárt Törvényességet. Elgondolkodtató, hogy éppen a Zuschlag-félék cellakulcsait őrzőknek, a smasszereknek a nevéhez kötődött a tüntetésen a Törvényesség-temető performance.
Tagadhatatlan, felemás érzésekkel néztem a képsorokat a közszolgálati tüntetésről. A közszolgálati dolgozók 13. havi fizetésükért demonstráltak, amit a jövő évi költségvetési törvényben el akar venni tőlük a Gyurcsány-kormány mögött álló MSZP-SZDSZ-es alkalmi koalíció. A közszolgálati dolgozók szakszervezetei 2006-ban elegánsan távol tartották magukat a konvergenciaprogram miatt bejelentett megszorítások elleni tüntetésektől, kínosan ügyeltek arra is, nehogy véletlenül összekeverjék őket a kormányellenes tüntetőkkel, ha véletlenül ugyanarra az időpontra szerveztek megmozdulást. Sőt 2006 őszén is hallgattak, amikor Gyurcsány hazugságainak leleplezése miatt zavargások törtek ki a fővárosban. A rendvédelmi szakszervezetek egy hangyányit sem voltak szolidárisak a politikai tüntetőkkel, nem szólították fel kollégáikat a törvények betartására.
És most azzal kell szembesülniük ezeknek a szakszervezeteknek, hogy Gyurcsány nekik is hazudott. Őket is átverte. Nem kicsit. Nagyon. 2007. február 19-én, amikor ugyanúgy sztrájkkal fenyegetőztek a közszolgák, mint most, végül készségesen hittek a hazug kormányfő szavának, és szerződtek vele egy csalfa ígéretért cserébe. A kormányfő azt vállalta, hogy a közszolgálati dolgozók fizetésének reálértékét hosszabb távon megőrzik, úgy, hogy 2009-ben kompenzálják a korábban elmaradt béremeléseket. Jól át lettek dobva a palánkon. Nemhogy béremelés nem lesz, de befagyasztják a béreket, sőt még a 13. havi fizetésükre is keresztet vethetnek. Olyat, mint amilyet az egyik tüntető cipelt a Törvényességet rejtő koporsó előtt. A közszolgálati szakszervezeti vezetőknek illett volna nagyobb szolidaritást vállalniuk a 2006-os politikai tüntetések résztvevőivel, akik nem csupán a saját fizetésük megóvásáért mentek utcára, hanem a társadalmi bajaink gyökerét akarták kitépni, amikor a Gyurcsány-kormány lemondását követelték. Ám ezek a most aktív szakszervezetek is hallgattak, mint a bárány. Most sztrájkkal fenyegetőznek, ha nem kapnak több pénzt. Alapvetően most sem Gyurcsányék elfuserált kormányzati politikájával van bajuk, nekik teljesen mindegy, hogy a követelésük teljesítéséhez szükséges pénznek mi lesz a fedezete.
Nem csoda, hogy csak egy húszezres, "fékezett habzású" demonstrációt sikerült rendezniük. Mellényeket is osztogattak, nehogy véletlenül összekeverjék őket a hozzájuk csapódó kéretlen szimpatizánsoktól. Nem is kérték a társadalom egyéb - nem költségvetési pénzből élő - tagjainak támogását, nehogy véletlenül megharagudjon rájuk a kenyéradó gazda.