fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Kezdődik a nagy klímavédelmi alkudozás
2008. december 1., 10:48
Hétfőn kéthetes klímaváltozási ENSZ-konferencia kezdődik a nyugat-lengyelországi Poznanban.

Elvileg ezen az értekezleten kellene előkészíteni azt az új megállapodást, amely az üvegházhatású gázok korlátozásról szóló kiotói szerződés helyébe lép 2012 után.

A végleges egyezményt a 2009-es koppenhágai ENSZ-klímakonferenciának kell majd elfogadnia. Az ehhez vezető nagy alkudozást kellene elindítania a poznani értekezletnek. A csúcspontot alighanem a december 11-i miniszteri értekezlet fogja jelenteni.

Az Európai Unió azt javasolja, hogy 10-15 éven belül fékezzék meg az üvegházhatású gázok kibocsátásának növekedését, majd utána 2050-re csökkentsék az emissziót "jóval a 2000-es szint fele alá". Ehhez a gazdag országoknak az EU szerint 2020-ra 40-45 százalékos csökkentést kellene elérniük a CO2-kibocsátásban.

Csakhogy a fejlődő országok nem akarnak kötelezettséget vállalni arra, hogy csökkentik széndioxid-kibocsátásukat. Ehelyett a gazdag országoktól akarnak ehhez pénzügyi segítséget kicsikarni.

Egyes gazdag országok, például az Egyesült Államok és Ausztrália szerint újra kellene gondolni a fejlődő ország fogalmát, figyelembe véve egyes fejlődők prosperálását. Japán ehhez azt javasolja, hogy egyes nagy feltörekvő gazdaságok számára az energiafelhasználás és a GDP függvényében írjanak elő kötelező széndioxi-kibocsátási csökkentést.

A kiotói jegyzőkönyv felülvizsgálata is téma lesz Poznanban. Az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásának csökkentésére vonatkozó előírások 2012-ig érvényesek, ezek helyett kellene újakat meghatározni a 2012 utáni időre. A kiotói jegyzőkönyv hat üvegházhatású gáz kibocsátását korlátozza, további tárgyalások kérdés lesz az, hogy bővítsék-e a kört más, felmelegedést okozó gázokkal is.

Napirenden lesz az erdőpusztulás. A világ éves széndioxid-kibocsátásának 20 százaléka írható az erdőirtások számlájára (ennyi CO2-t kötnének meg az erdők, amelyeket kiirtanak). Egyes elképzelések szerint a fejlődő országoknak pénzt kellene adni azért, hogy ne vágják ki az értékes erdőiket.

De miből fizesse az emberiség a klímavédelmet? Évente több száz milliárd dollárra volna szükség a széndioxid-kibocsátás csökkentésére, a tiszta technológiák elterjesztésére, a felmelegedés-sújtotta szegény országok támogatására. A poznani konferencián talán megállapodnak egy adaptációs alap létrehozásáról, amely be az ilyen kiadásokra gyűjtenének pénzt.

(forestpress.hu)