FIDESZ.HU > Hírek > Zöld |
Nyomtatás Ablak bezárása |
Vegyszeres a csemegeszőlő
|
|
Az öt országból származó 124 bevizsgált szőlőminta közül csupán egy volt mentes a vegyszermaradványoktól. A gyümölcsöket a 16 kimutatható fő peszticidkomponensre Franciaországban analizálták. A helyzet lesújtó - panaszolják az olasz környezetvédők. |
|
Létrehozva: 2008. december 1., 13:01 |
Öt európai államból szüretelt csemegeszőlőben kimutathatóan jelen van a növényvédelem során használt peszticid - derült ki a Pesticide Action Network, a Greenpeace Németország, valamint a Legambiente közös kutatásából. A vizsgálatba nagy élelmiszerláncokat vontak be, így laborba került a Coop, Esselunga, Metro, Lidl és a Carrefour készlete is hét tartományban (Lombardia, Veneto, Liguria, Emilia Romagna, Toscana, Lazio, Campania).
Az áruházláncokban a vizsgált tételeket egységesen október 9 és 16 között vásárolták, a szüret idejének és más adatok ismeretében tehát össze lehet hasonlítani az olasz, valamint a francia, holland, német és magyar import szőlő vegyszertartalmát - nyilatkozta a Legambiente. A 124 mintából 24 tesztelt olasz termesztésű volt. A végeredmény: a 124 mintából csupán egy volt mentes mindenféle vegyszermaradványtól, két vizsgált tétel volt érintett egy peszticid alkoltóval, 121 minta esetében pedig legalább két peszticid komponenssel volt terhelt a szőlő. Egy francia szőlőben mind a 16 vizsgált vegyületet ki lehett mutatni. A minták közül három esetében volt egészségügyi határérték feletti a vegyszerszennyezettség.
Az olasz minták mindegyikéből lehetett növényvédőszer maradványt izolálni. Összesen 31 különböző vegyszeralkotót találtak, mintánként átlagosan 6,6 félét. Hét szőlő kapta meg a "nem fogyasztható", 17 az aggályos "figyelmeztető" minősítést, s egyik sem kapott "fogyasztásra javasolt" jelölést. "Korrekt politikával kell a fogyasztói érdekeket képviselni a nagy élelmiszerláncokkal szemben, a szupermarketeknek nézniük kellene a kereskedelmi termékek minőségét, s garanciálni azt" - mondta Francesco Ferrante, a Legambiente mezőgazdaságért felelős vezetője.
A környezetvédők figyelemfelhívására természetesen a termelői-növényvédelmi oldal reagált: aggályos jelzővel illette a Legambiente eredményeit Marco Rosso, az Agrofarma igazgatója, s utalt az egészségügyi tárca egy korábbi vizsgálati eredményére, mely 191 vizsgált tételből állt, s melyek közül csupán egy nem felelt meg az egészségügyi határértékeknek. Szerinte a környezetvédők által használt szermaradvány osztályozási rendszere nem ismeri a közösség ún. megengedett legmagasabb szermaradvány-határértéit (Maximum Residue Level, MRL), ami megengedhető napi bevitelt (Acceptable Daily Intake, ADI) és az akut referencia dózist (Acute Reference Dose, ARfD) is figyelembe veszi.