Terrorizmus elleni harc
Az előzetes terveknek megfelelően tárgyaltak a terrorizmus visszaszorításáról és megakadályozásáról. Gilles de Kerchove, a terrorizmus elleni harcért felelős európai koordinátor ismertette jelentését, melyben az eddig elért eredményeket (például a légiutasok adataira vonatkozóan) értékelték.
A témához szorosan kapcsolódtak a Mumbai-ban történt események. Az elnökség kezdeményezésére a miniszterek szolidaritásukat fejezték ki az ügyben, melynek hatására még a múlt héten meginduló orvosi és konzuli hozzájárulás indult Indiába. A Tanács újra felhívta a figyelmet arra, hogy azoknak az államoknak a polgárai, akik a térségben tartózkodnak, de államuknak nincs állandó képviselete, forduljanak bármelyik másik tagállam konzulátusához.
Bevándorlási politika
A Tanács tárgyalt a bevándorlásról és harmadik államokból érkező országokkal való partnerségről szóló Globális Megközelítésről. Külön kiemelték azt az alapelvet, mely a személyek szabad mozgására vonatkozik az Unión belül. Az illegális bevándorlók helyzetét is megvitatták a miniszterek. Brice Hortefeux pedig ismertette az integrációról szóló konferencián megtárgyalandó legfőbb pontokat, melyet december 3-4-én, Vichyben tartanak.
A Tanács arról is megállapodott, hogy felülvizsgálják a polgári és kereskedelmi ügyek bírósági együttműködési hálózatát, illetve elfogadták az európai kötelmi jog közös hivatkozási keretét, mely valójában egy olyan akciótervre vonatkozik, mely az európai igazságügyi internetes hálózatot és a gyermekrablás megakadályozására létrehozott figyelmeztetőrendszert foglalja magába. Ezek a rendelkezések tovább segítik az európai együttműködést és fokozzák a tagállamok közti információáramlást, mely az igazságügyi minisztériumok közti hatékonyabb munkát és reformkezdeményezések felgyorsulását eredményezheti.
Svájc és Schengen
A csúcson külön tárgyalták az Európai Szabadkereskedelmi Társuláshoz tartozó Svájc ügyét. Az EU-Svájc vegyes bizottsági ülést követően biztos, hogy Svájc 2008. december 12-én csatlakozik az Európai Unió határok nélküli térségéhez. Először csak a szárazföldi határokon szüntetve meg az útlevél-ellenőrzést, majd 2009. március 29-től a légi közlekedésre is kiterjed a határok felszámolása. Eveline Widmer-Schlumpf svájci igazságügyi miniszter úgy nyilatkozott, ezzel a döntéssel nemcsak az ország turizmusa, hanem a menedékjogért folyamodók eljárási procedúrája is leegyszerűsödik majd.
A Schengeni övezethez való csatlakozást azonban a jövő év februárra kiírt népszavazás veszélyeztetheti, melyre azért kerül sor, mert jobboldali svájci pártok azt kezdeményezték, hogy a személyek szabad mozgásának kiterjesztéséről, Románia és Bulgária esetében népszavazáson szülessen meg a végső döntés. Az EU igazságügyi biztosa, Jacques Barrot szerint, amennyiben a szavazáson a "nemek" győzedelmeskednek, Svájc részvétele a schengeni térségben félbeszakadhat.
Az ország 2005-ben tartott népszavazást a schengeni csatlakozásról. A svájci hatóságok kívánsága az volt, hogy a schengeni térséghez való csatlakozás még a személyek szabad mozgásáról tartandó 2009 februári népszavazás előtt lépjen életbe. Az egyezmény gyakorlati alkalmazása azonban addig nem kezdődhetett meg, amíg az Európai Unió megfelelőnek nem ítélte Svájc felkészültségét a schengeni tagságra.