fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Lehetetlen ellenőrizni az EP-képviselőket?
2008. december 2., 12:33
Valószínűleg le kell állítani azt a honlapot, amely a 785 európai parlamenti képviselő tevékenységét igyekszik nyomon követni. A leállítás oka egyrészt a forráshiány lehet, de az informatikai hiányosságok is jelentősen hozzájárulhatnak.

A honlapot 2008 februárjában indította el a romániai Közpolitikai Intézet (Institute for Public Policies - IPP) annak érdekében, hogy az EP-képviselőkön számon lehessen kérni a tevékenységüket. Az oldal a "Hogyan dolgoznak a MEP-ek" bannerszlogen alatt indult és olyan embereket kívánt információs forrásként kiszolgálni, akiket érdekli, hogy az általuk megválasztott EP-képviselő mivel is tölti az idejét az EU társ-döntéshozó intézményében.

Az oldal statisztikái alapján kiderül, hogy az egyes képviselők milyen gyakran látogatják a plenáris és a bizottsági üléseket, illetve, hogy hány jelentésre tett javaslatot vagy támogatott. Megtalálható, hogy a MEP-ek hogyan szavaztak az egyes javaslatokról, illetve, hogy ezek a szavazataik milyen arányban követték a frakciók által megkövetelt álláspontot.

"A honlap technikailag tökéletesen lett megtervezve," mondta az EurActiv-nak Violeta Alexandru, az IPP igazgatója. Sőt, a képviselői tevékenység ellenőrzésében egyenesen "egyedinek" nevezhető, magyarázta Alexandru. Egy igen hasonló kezdeményezés fedi a román parlament tevékenységét is, tette hozzá az igazgatónő.

A honlap ugyanakkor már egy ideje nem tud a megfelelő rendszerességgel frissülni, sőt a leállítás veszélye fenyegeti, árulta el Alexandru. Az igazgatónő szerint nem csak több pénzre, hanem olyan IT szakértőkre is szükség lenne, akik értik, hogyan működik az Európai Parlament.

A honlap eddig kereshetővé tette, hogy kik a legaktívabb és legkevésbé tevékeny képviselők, valamint a politikai lojalitásukat is mérte. A kereső funkció azt jelentette, hogy a politikai csoportokat nem csak ellenőrizni lehetett, de össze is lehetett hasonlítani őket egymással, sőt a származási ország szerinti statisztikák készítését is lehetővé tette.

"Joga van tudni, hogyan szavaznak a képviselői," olvasható a honlapon.

Adrian Morau, az IPP igazgató-helyettese az EurActiv-nak arról beszélt, hogy igenis szükség van az ilyen honlapokra, különösen a 2009-es választások előtti időszakban. Véleménye szerint a nemzeti politikai pártok ellenőrzik ugyan a képviselőiket, mielőtt a pártlistát a választáshoz elkészítik, de ugyanígy az állampolgároknak is meg kell adni a lehetőséget erre.

Akkor honnan szerezhetünk információt?

Magyarországon jelenleg egyetlen hasonló honlap létezik. Az Európai Parlamenti Szemle a Corvinus Külügyi és Kulturális Egyesület szárnyai alatt működve tudományos igényű elemzéseket készít az EP-képviselők tevékenységéről és az EU működéséről, szavazási statisztikákat azonban nem találhatunk itt.

Bár az EP honlapja sem készít statisztikákat, az egyes képviselők által benyújtott jelentések, állásfoglalások és más dokumentumaik megtalálhatók, sőt a szavazások eredményei is megtekinthető, többnyire magyar nyelven is. Igaz, ez a honlap csak erős jóindulattal nevezhető átláthatónak és felhasználóbarátnak, bár ezt maga az intézmény mérete indokolhatja.

(euractiv.hu)