Erre az az ebéd kínál alkalmat, amelyet Donald Tusk lengyel kormányfő ad december 6-án Gdanskban a francia államfő tiszteletére. Jelen lesz a bolgár, a cseh, az észt, a lett, a litván, a magyar, a román és a szlovák miniszterelnök is.
A lengyel kormányfő hétfőn optimistán kijelentette, hogy az unió már nagyon közel áll a klímavédelmi megállapodáshoz. Lengyelországnak nemrég engedményt ajánlott Sarkozy, emiatt számos más EU-tagország gyanakodni kezdett, hogy Franciaország - az EU soros elnökeként - kiárusítja az eredeti klímavédelmi javaslat lényegi elemeit, csakhogy év végéig megszülessen a megállapodás.
Varsó azt kifogásolta, hogy a 95 százalékban szénfüggő gazdaságára aránytalan terhet róna a CO2-kibocsátás csökkentése. De nemcsak Lengyelországnak vannak fenntartásai. Bulgária, Észtország, Lettország, Litvánia, Magyarország, Románia és Szlovákia azt követeli, hogy számítsák be nekik az üvegházhatású gázok kibocsátásában korábban végrehajtott csökkentést.
Ha Sarkozy már esetleg megállapodásra jutott is Tuskkal, nem tudni, milyen engedményt kész tenni a többi keleti EU-tagországnak.
A klímavédelmi megállapodást az EU december 11-12-i csúcstalálkozóján kellene elfogadni. A lengyel sajtó nemrég már megszellőztette, hogy ha a rendes csúcson nem születne meg a megállapodás, akkor még december 27-én tarthatnak egy rendkívüli találkozót.
A tavaly már elviekben elfogadott klímavédelmi megállapodásnak az a lényege, hogy az EU 2020-ra 20 százalékkal csökkentené az üvegházhatású gázok kibocsátását, ugyancsak 20 százalékkal csökkentené az energiafelhasználást, és 20 százalékra emelné az energiatermelésben a megújuló forrásokból nyert energiát.