fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Visszavonják a hadsereget a schengeni határövezetből
2008. december 3., 09:23
Jövő év végéig végérvényesen megszűnhet az osztrák hadsereg rendőri segédszolgálata a schengeni határövezetben - közölte az osztrák védelmi miniszter egy szerdán közzétett nyilatkozatában.

Norbert Darabos az osztrák hírszolgálati irodának azt mondta: abból indul ki, hogy az 1500 katonából álló kontingens megbízatása 2009 végére befejeződhet a nyári felülvizsgálatot követően.

Az előző kormány november közepén hosszabbította meg a hadsereg rendőri-kiegészítő küldetését a Magyarországgal is szomszédos Burgenland és Alsó-Ausztria tartomány összesen kilenc körzetében, méghozzá jövő év végéig. A vonatkozó határozattervezetet Darabos (SPÖ) és Maria Fekter (ÖVP) belügyminiszter közösen nyújtotta be. (Mindketten megtartották tisztségüket a kedden hivatalba lépett, új nagykoalíciós kormányban.) Javaslatukat a keleti országrészben élő lakosság biztonsági igényével indokolták.

Osztrák katonai egységek 1990 óta teljesítenek szolgálatot a határtérségben, tavaly decemberig közvetlenül a határőrzésben és -ellenőrzésben vettek részt. A schengeni belső határok megnyitását követően hátravonták őket, és azóta a tágabb értelemben vett határtérségben látnak el segédfeladatokat a rendőrséggel együttműködve. Egyebek között járőrözést végeznek, és a gyanús esetekről értesítik az illetékes rendőrőrsöket. Intézkedési jogkörük nincs. Az eredeti terv az volt, hogy a megbízatást 2008 végén megszüntetik.

A hadsereg közreműködésének indokoltságát jövő nyáron újra górcső alá veszik. A régi-új védelmi miniszter nyilatkozatában közölte, hogy a felülvizsgálat fényében hoznak majd döntést arról, mikorra "futtathatják ki" véglegesen a missziót. Ő abból indul ki, hogy az értékelést követően, egy bizonyos megnyugvási időszak után jövő év végére befejeződhet a segédszolgálat. Elvégre nem lehet berendezkedni arra, hogy a hadsereg hosszú távon lásson el rendőri feladatokat - mondta.

A schengeni nyitást követően Ausztriában is sokan bírálták - köztük az ellenzéki Zöld párt - a katonai kontingens "határellenőrző-bűnüldöző" küldetésének meghosszabbítását, egyes alkotmánybírák pedig aggályosnak, az alaptörvénybe ütközőnek minősítették az intézkedést.

(MTI)