fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Ingyenebéd
2003. július 10., 11:20
Az 1994 és 1998 között regnáló, korábbi szocialista-liberális kormány miniszterelnöke, Horn Gyula előszeretettel hozta a frászt mindenkire, aki volt olyan szerencsétlen, hogy a kormányfői szavak nyilvánosság előtti értelmezését kapta feladatul. Nem semmi elfeledtetni egy hirtelen jött vagyonadó-ötletet, égnek álló hajú gazdasági szakembereket nyugtatgatni, vagy megmagyarázni a hetven éven felülieknek, hogy mégsem repülhetnek ingyen a Seychelles-szigetekre.

Nem tudhatjuk, hogy vajon a meleg teszi-e, vagy ez valamilyen szocialista miniszterelnöki sajátosság, mindenesetre az eddig többé-kevésbé konszolidált Medgyessy Péter is kezd ebben a kánikulában gondolatilag kicsit szétzuhanni. Talán maradhatott volna Németországban nyaralni még.
A jelenlegi kormányfő néhány új, ám a jelek szerint enyhén szólva kidolgozatlan elképzeléssel állt elő a szekszárdi Duna-híd minapi avatásán. Az óvodásoknak ingyenesen biztosított ebéd ötletét utólag korrigálták egy nyelvbotlásra hivatkozva. A középületek építésügyi előírásainak gyermekes családok igényeihez alkalmazkodó módosítása és a tizennyolc éven aluliak államilag fizetett baleset- és betegbiztosításának gondolata előtt pedig értetlenül állnak a szakértők.
Az ebédről kiderült: igazából csupán a rászorulók számára lesz majd ingyen, s hogy kik is azok, Medgyessy bejelentése után három nappal vált világossá, amikor a kormányszóvivő közölte a feltételeket. A középületek ügyében az építészek széttárták a kezüket: soha nem merült fel, hogy itt változtatni kellene, magyarán, nem volt eddig baj, hogy a gyerekek nem érik el a villanykapcsolókat. S a fiatalok ingyenes baleset- és betegbiztosítása kérdésében is csak találgatások léteznek, mire gondolhatott a miniszterelnök. Ezenközben a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének vezetője, Demján Sándor - egybehangzóan más hazai és külföldi elemzőkkel - arról beszél, hogy idén eddig afrikai szintre csökkent a beáramló tőke nagysága, elsősorban az elmaradt adóreform és a bürokrácia túlburjánzása miatt. A környező országokban alacsonyabb a munkaerő költsége, a munkáltatók és a munkavállalók számára is kedvezőbb az adórendszer, nincs iparűzési adó, és a társasági adó sem magasabb, mint Magyarországon.

Szóval, valóban lenne mit magyarázni.

Rénes Marcell - Heves Megyei Hírlap
2003. július 09.