fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Esterházy János portréja az EP-ben
2008. december 4., 08:54
Esterházy János egykori szlovákiai magyar politikus portréját helyezték el szerdán ünnepélyesen az Európai Parlament (EP) brüsszeli székházában.

Az arcmás Bauer Edit és Duka Zólyomi Árpád szlovákiai magyar EP-képviselő - mindketten néppártiak - irodái előtti folyosószakaszon kapott helyet.

Esterházy - amellett, hogy politikai tevékenysége a trianoni szerződés revízióját célozta - a szlovák parlament egyetlen olyan képviselője volt, aki 1942. május 15-én a zsidóság kitelepítéséről szóló törvény ellen szavazott. Később zsidók, csehek, szlovákok, lengyelek százainak segített a szökésben. Magyarország 1944. márciusi német megszállása ellen memorandumban tiltakozott. A horogkeresztesek rövid időre internálták, a Gestapo körözte.

Szlovákiában 1947-ben halálra ítélték Esterházyt a fasisztákkal való együttműködés címén. Akkor már Szibériában volt kényszermunkán, majd 1949-ben a szovjet hatóságok kiadták Csehszlovákiának, amelynek hatóságai a halálbüntetést életfogytiglani szabadságvesztésre változtatták. A morvaországi Mírov börtönében halt meg 1957-ben.

Máig nem sikerült elérni szlovákiai rehabilitálását.

A szerdai ünnepségen Bauer Edit felhívta a figyelmet a portré alatt olvasható üzenetre, Esterházy egyik parlamenti felszólalásának részletére: "Nyíltan és bátran vallom a tételt, amely szerint nekünk, magyaroknak és szlovákoknak azt kell keresnünk, ami bennünket közelebb hoz, és nem azt, ami bennünket eltávolít".

(MTI)