fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Határvita: Szlovénia akadályozza a horvát EU-csatlakozást
2008. december 4., 09:04
Továbbra sem járul hozzá Szlovénia bizonyos tárgyalási témák lezárásához Horvátországnak az Európai Unióval folytatott csatlakozási tárgyalásain, ha Zágráb nem tesz lépéseket a két ország határvitájának megoldása érdekében - derült ki Borut Pahor szlovén miniszterelnök brüsszeli tárgyalásain.

Ljubljana több tárgyalási fejezet nyitását vagy a tárgyalások menetét gátolja, mert úgy ítéli meg, hogy Horvátország a megbeszélésekre készített pozíciójában megelőlegezi a határvita saját elképzelése szerinti megoldását. Pahor, aki bemutatkozó látogatáson járt José Manuel Durao Barroso európai bizottsági elnöknél és Hans-Gert Pöttering európai parlamenti elnöknél, szerdai sajtónyilatkozataiban megerősítette országának ezt az álláspontját, amellyel a horvát vezetés nem ért egyet.

Az új kormányfő hozzátette, hogy Szlovénia már be is nyújtotta saját javaslatait egy olyan rendezésre, amelyek lehetővé tennék a tárgyalások folytatását. Mint mondta, most Horvátország térfelén van a labda.

Arra is figyelmeztetett, hogy Zágráb kezd kifutni az időből a remélt EU-csatlakozási menetrendet illetően.

Brüsszelben mindazonáltal mind vezető szlovén, mind horvát illetékesek bizakodónak mutatkoztak a probléma közeli megoldását illetően.

Pöttering európai parlamenti elnök a vita jóindulatú kezelését kérte a két országtól, Pahortól pedig a horvát csatlakozás segítését. Leszögezte, hogy az EP támogatja Horvátország gyors belépését.

Pahor hangsúlyozta, hogy Szlovénia is szomszédjának csatlakozása mellett áll ki, de mint mondta, tekintettel kell lennie saját nemzeti érdekeire is.

Harminc tárgyalási fejezetből Horvátország még csak négyet zárt le, és tizennégyet meg sem sikerült nyitnia. A december 19-én esedékes következő tárgyalási fordulóban akár tíz téma megnyitására és 4-5-nek a lezárása is sor kerülhet, de ennek egyik feltétele alighanem a határvitával kapcsolatos probléma megoldása.

A két ország az egykori Jugoszláviából való kiszakadásuk, 1991 óta vitázik közös határszakaszuk alakulásán, és teljes mértékig máig nem sikerült megoldaniuk a problémát, különösen az Adriai-tenger partszakaszain.

(MTI)