fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Kegyetlen főpróba
2008. december 4., 12:00
A ferencvárosi 12-es országos egyéni választókerületben élők jövő január 11-én az urnák elé járulnak. A Gegesy Ferenc lemondása miatt megüresedett budapesti IX. kerületben a Fidesz-KDNP jelöltjeként induló dr. Bácskai János bízik a győzelemben.

- Hány ellenfele van?

- Egy tucat. Megméretteti magát az összes parlamenti párt mellett a MIÉP, a Jobbik, két zöld párt és van független jelölt is.

- Mi az oka vajon, hogy ilyen sokan indulnak?

- Az, hogy ez országos jelentőségű választás lesz. A ferencvárosiaknak megadatott, ami másoknak még nem: ezen az időközi választáson a választók valójában a jelenlegi kormányról döntenek. Ez tehát az első előrehozott országgyűlési választásként fogható fel, s azt tapasztalom, hogy az emberek többsége így is gondolja.

- Alig kezdődött el a kampány, máris arra panaszkodnak a kerület lakói, hogy nincs egy perc nyugtuk sem, politikusok hívogatják őket telefonon.

- Vasárnap délután volt olyan lakóház, ahol nyolc különböző párt, illetve szervezet aktivistái találkoztak össze. A lakók zaklatásnak vették a folyamatos jövést-menést, a kopogtatócédulák gyűjtését. Most hirtelen sokan keresik a polgárok kegyeit... Nagy a küzdelem, széles az arzenál, durvul a kampány

- Gegesy Ferenc polgármester csak a képviselői mandátumáról mondott le. Ezt érzékelik a választók?

- Valóban van, aki nem érti, hogy a januári referendum országgyűlési képviselő-választás lesz, Gegesy úr ettől függetlenül a IX. kerület polgármestere marad.

- Polgármesterként hogyan értékeli őt?

- Gegesy Ferenc polgármester életműve a rehabilitáció. Ez óriási teljesítmény. Ugyanakkor úgy látom, nem jut megfelelő figyelem egy sor olyan kérdésre, amely a kerület lakóit alapvetően érinti.

Mire gondol?

- Elsősorban a szociális kérdésekre. A kerület lakóinak mindennapjaira. Egyre több a munkanélküli, egyre több a beteg ember. Velük is törődni kell, nemcsak az épületekkel, a városrendezéssel.

- Mit tehet értük egy országgyűlési képviselő?

- Nagyon sokat, ha van akarat. Mindenekelőtt el kell érni, hogy több pénzt kapjanak az önkormányzatok.

Több pénzt az önkormányzatoknak? De hiszen ez volt a szocialisták választási szlogenje 2002-ben!

- Igen, ez volt. Aztán az ellenkezőjét valósították meg. Mellesleg a napokban szavazta meg a 2009-es költségvetés sarokszámait az SZDSZ is a parlamentben. Ez is önmagáért beszél. Pontosan az ellenkezőjét csinálják annak, mint amit ígértek. Mára gyakorlatilag kivéreztették az önkormányzatokat, még akkor is, ha a IX. kerület a szerencsésebb önkormányzatok közé tartozik.

Milyen a kapcsolata a polgármester úrral?

- Ma már konstruktív. Volt egy nagyon komoly vitánk 1999-ben. Akkoriban a pénzügyi bizottság elnöke voltam. Feltűnt, hogy az önkormányzati telkek értékesítésére az a jellemző, hogy mélyen áron alul cserél gazdát az önkormányzati vagyon. Egy teljes telket lehetett venni egy lakás áráért. A telkeket spekulánsok vásárolták fel, nem építettek rájuk házat, hanem kivártak, majd jóval drágábban értékesítették az ingatlanokat. 1999-ben számvevőszéki vizsgálatot kértem az ügyben. Ennek eredményeként sikerült egy új rendeletet megalkotni, amelybe három nagyon fontos garanciális elem került. Az első, hogy a telkeket pályáztatás útján kell értékesíteni. Ez óvatos becslések szerint is egymilliárd forint bevételt hozott az önkormányzatnak az elmúlt nyolc évben. Nem ritka, hogy 120-150 millióért megy el egy telek, szemben az akkori néhány tízmillióval. A második ilyen garanciális elem, hogy a tulajdonjog csak akkor száll át a vevőre, ha kifizette a teljes vételárat, s a harmadik, hogy amennyiben két éven belül nem kezdi meg az építkezést a telken, úgy az visszaszáll az önkormányzat tulajdonába. Ha körülnéz az ember Ferencvárosban, láthatja, hogy ma már sokkal kevesebb a foghíj, a beépítetlen telek.

- Mit ígér a választóknak?

- Három pillére van a programomnak: szakértelem, felelősség és összefogás. Tíz éve dolgozom ferencvárosi önkormányzati képviselőként. Tevékenységem az épített és természetes környezet, vagyis az élhető, otthonos mindennapok megteremtéséhez kapcsolódik. Ezeket az elveket a Fidesz akkor is szem előtt tartotta, amikor 2005-ben az általam vezetett polgári frakció megszavazta a polgármester által előterjesztett költségvetést. Ezzel a rehabilitációs program folyatása mellett tettük le a voksot. Erre egyébként kevés volt az esély, a polgármester úr ugyanis egy korrupciógyanús ügy miatt megvonta a bizalmat szocialista alpolgármesterétől, Bánsághi Tamástól, aki most az MSZP színeiben az országgyűlési képviselői mandátumért indult el ezen a választáson. Vicces, amint azzal kampányol, hogy ő lenne a folytonosság... Az én programom a folytatás programja, de szociálisan érzékenyebb módon.

- A Political Capital nevű, meglehetősen homályos hátterű, sokak szerint az SZDSZ-hez köthető cég a közelmúltban bejelentette, hogy meg fogja támadni a ferencvárosi időközi választás eredményét, bárki nyerje is meg azt. Mintha nem tudnák, ki az esélyes... Döntésüket pedig azzal indokolták, hogy szerintük veszélyben van a soron következő országgyűlési választás, mivel az Alkotmánybíróság határozata ellenére sem igazították ki a választókerületek határait úgy, hogy nagyjából azonos legyen a választási körzetekben élők száma. Ezzel az Országgyűlés a mulasztásos törvénysértés állapotában van. Januárig pedig erre már nincs idő. Valószínűleg a következő országos parlamenti képviselő-választásig sem lesz, ráadásul a ballib szavazógépezet ezt bizonyára meg is akadályozza. Mi a véleménye erről?

- Az, hogy tegye mindenki a dolgát. Tegye, ami a törvény adta kötelessége. Amennyiben az Országgyűlés mulasztásos törvénysértésben van, akkor neki kell megoldania ezt a problémát. Eddig is megoldotta, most is meg fogja oldani. Emiatt én nem aggódom. Ugyanakkor azt sikerült ezzel a bejelentéssel elérni, hogy az emberek, akikben egyre nagyobb az apátia, a politikától való elfordulás, most még jobban elbizonytalanodjanak. A felvetés jogosságát nem vitatom, de az időzítés nem volt szerencsés. A kampány kezdetén, az ajánlócédulák gyűjtésekor jött a hír, hogy utólag meg akarják támadni a választás végeredményét. Ez az ő dolguk. A mienk pedig az, hogy megértsék az emberek, mindenképpen el kell menni szavazni, mert ha nem élnek a szavazati jogukkal, más fog helyettük dönteni. A Political Capital módszere vitatható, a felvetése jogos. A mi esetünkben például túl kicsi a körzet. Tehát valamelyik irányba meg kell nagyobbítani. Ez viszont azt jelenti, hogy vagy innen, vagy onnan, de el kell venni területeket. Ez az egész egy láncreakciót fog elindítani, és az egész országban rendet kell tenni. Erre azonban már nincs idő januárig.

És 2010-ig?

- Tartok tőle, hogy 2010-ig sem sikerül.

- Mert ugye gyakorlatilag biztosra vehető, hogy 2010-ben a Fidesz megnyeri az országgyűlési választásokat. Mi van, ha a mostani akció csak a főpróba? És 2010-ben, vagy akármikor jön a Political Capital, és ha most nyernek, megtámadják az egész választást, a bíróság eltörli az eredményeket és marad minden a régiben. Lehetséges ez?

- Ha ez megtörténhetne, az maga lenne az anarchia. Ezzel a jogbiztonság kerülne veszélybe, ugyanis amíg egy jogállapot nem áll be, addig az előző állapotnak kell érvényesülnie. Így hát az a kérdés joggal feltehető, hogy vajon kinek az érdeke az apátiában levő embereket még inkább elbizonytalanítani.

Találgathatunk? Nem tűnik nehéznek...

- Nem is nehéz. Arról szól ez a dolog, hogy minél nagyobb szavazótömegeket vonjanak ki a döntéshozatalból. Ezzel viszont a demokratikus alapértékeinket veszélyeztetik, hiszen ha nem megy el szavazni a többség, akkor milyen felhatalmazás alapján fogják majd képviselni a választóikat a megválasztott képviselők?

Ha már itt tartunk: milyenek az esélyei?

- Egy internetes honlap szerint ha egy kutyát indítana a Fidesz, akkor is megnyerné a választást. Azért azt hiszem, most is igaz a szállóigévé lett mondás, bár egy szocialista politikustól származik: nem közvélemény-kutatást kell nyerni, hanem választást.

- Milyen küzdelemre számít?

- Hát, kegyetlenül nagy teher, hogy egyesek már előre meg akarják támadni a választás eredményét, de ez még nem minden. Emellett ezer apró, nem túl ízléses trükköt vetnek be, amelyekkel igyekeznek megtéveszteni a választókat. Ilyen például az SZDSZ narancssárga borítékja. Akkor érkezett, amikor mindenki a Fidesz üzenetét várta... Esélyek? A több mint tucatnyi jelölt dacára ez a választás a két nagy párt között dől majd el. Ebben a küzdelemben pedig azt remélem, hogy a polgárok bizalma a Fidesz győzelmét hozza el.

(Hernádi Zsuzsa - Demokrata)