Kínai részről élesen bírálták a buddhista vallási vezető európai látogatását, Peking le is mondta miatta a hétfői EU-Kína csúcstalálkozót.
Yves Leterme belga miniszterelnök is fogadta a vallási vezetőt, a hét végén pedig várhatóan találkozik egy lengyelországi konferencián Nicolas Sarkozyvel, az EU-t jelenleg elnöklő Franciaország államfőjével. Kína különösen az utóbbit fogadta nemtetszéssel, és figyelmeztette Brüsszelt, hogy a találkozó kárt okozhat az ázsiai ország és az EU közti kapcsolatokban.
A 72 éves Tenzin Gyatso (a dalai láma) hangsúlyozta az uniós képviselők előtt, hogy nem kívánja Tibet elszakadását Kínától. Úgy vélekedett: Tibetnek is az az érdeke, hogy Kína része maradjon. Fontosnak nevezte ugyanakkor, hogy biztosítsák a kínai alkotmányban is rögzített kisebbségi jogokat.
Hans-Gert Pöttering, az EP elnöke jelezte, hogy a képviselőtestület támogatja a tibetiek jogait kulturális és vallási identitásuk megőrzésére.
EP-képviselők és uniós alkalmazottak egy csoportja jelképes akcióként éhségsztrájkot tartott csütörtökön a láma támogatására.