ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

A hitelválság paradoxona

Unalomig halljuk: a tőkepiacon a hitelválság egyenlő a bizalomválsággal, és ha volna bizalma a bankoknak egymás meg a befektetők iránt, akkor nem állna le a gazdaság. Pénzt adnak a bankoknak, hogy méltóztassanak a középvállalkozóknak hitelt nyújtani, de azok csak vonakodnak - most épp senkiben sem bíznak.
Létrehozva: 2008. december 5., 09:54 | Utoljára frissítve: 2008. december 7., 09:58
nyomtat küld

Orbán Viktor és a Fidesz vélekedése alapján az előző szakmai érveket megtoldják azzal: a nyerészkedő tőke versengése hozta a meggondolatlan befektetéseket. Ez részben igaz, de az éremnek két oldala van. Nem elég a nyerészkedés vágya, kellenek azok is, akik bíznak a gyors meggaazdagodásban.

A válság egy közgazdász szemével nyilván sokkal bonyolultabb. Nem is volna ildomos szociológusnak hozzászólnia, de a két tudomány ma már nem rivalizál úgy, mint száz éve, amikor még a szociológia túl nagyra tört, a közgazdaságtan pedig, korosabb lévén, arisztokratikusan őrizni akarta pozícióit. Ma gyakran ugyanazokat az emberi tényezőket kutatják, igaz, a magamfajták mégis inkább csak az emberi tényezőt.

Amiben vergődik a világgazdaság, az éppen egy bizalmi válság, ebből azonban nem a pénz értékmérő képességének a megkérdőjelezhetősége következik, s a Marx-reneszánsz is indokolatlan, amely a kapitalizmusra mint életképtelen és forradalommal meghaladandó társadalomtípusra tekint. Nem, hogy a pénz nem mér jól - éppen a pénz racionalitása kényszeríttette rá az elszállt brókereket és bankokat, hogy visszatérjenek a valóságba. S ne feledjük: a "nagy elszállás" lélektani mozgatója a hiszékenység, a túlzott bizalom.

A szociológus számára, különösen, ha a nemzetközi érték-összehasonlító kutatás is vonzza, az tűnhet fel: a gazdasági válság fókusza ott van, ahol a bizalommal egyébként nemzeti szinten nem volt probléma. A mellett az ellentmondás mellett, hogy a gazdasági sikaerhez bizalomra épülő közösség kell, s hogy éppen a bizalomra épülő közösségek oldaláról jön a válság, nehéz szó nélkül elmenni. Lehet ez puszta véletlen is, mivel a centrum rendelkezik bizalommal - ezért is centrum -, és ha itt történik galiba, az kisugárzik mindenhová, ezért a gazdasági világválság. Ennél azonban többet állítok, nevezetesen, hogy a túlzott és megalapozatlan bizalom került válságba.

Volt Japánban is egy erős megállás, amikor a nyolcvanas évek végén csak arra figyeltek, hogy ne legyen infláció, a jen erős volt, a bankok pedig bátran hiteleztek, az ingatlan- és a részvényárak pedig elszálltak. A bizalom az egész japán gazdaságban nagy volt, már a termelékenységük és a kultúrájuk is a bizalmon alapult, mégis leállt a pörgés. Az 1989-es japán válság nem söpört végig a világon, tán mert nem fonódtak úgy össze a nyugati bankok az ottaniakkal, de Japánban akkor épp úgy lezuhantak a részvény- és ingatlanárak, mint most az Egyesült Államokban. Ha megkérdezték volna a szociológusokat, hogy hol a legnagyobb a világban a beszállító és a nagyvállalat közt a bizalom, vagy a pénzügyi fegyelem, Japán lett volna a válasz. Mintha a bizalom nemcsak hogy hosszú távon nem védene meg - de épp ellenkezőleg, magában rejti a válság kockázatát.

1999-2000-ben 570 milliárd dollárt veszítettek a japán bankok, mert nem kapták meg a törlesztéseket, amelyekre számítottak. A hitelfelvevők túlságosan bíztak abban, hogy a pénzükkel jól spekulálnak (a vásárolt ingatlan értéke továbbnő), a bankok túlságosan bíztak abban, hogy kihelyezett pénzüket viszontlátják. A kintlévőségek behajthatatlanok voltak, a bizalom összeroppant, a kormány minden betétre garanciát vállalt, nehogy kivegyék a maradékot is - mert az lett volna aztán a katasztrófa, ha a bizalmatlanság végigsöpör a lakosságon is. A pánik megszűnt, de a válság hosszú évekre elhúzódott.

A bizalom fokozása eredményezhette a brókerek "elszabadulását". A londoni Cityben egy Keviel nevű brókernek sikerült akkora kárt okoznia, amely 27 ezer milliárd forintnak felelt meg, többnek mint Magyarország GDP-je. Olykor szélhámosok, olykor felelőtlen befektetők, olykor szándékosan támadók okoznak kárt, s annál nagyobbat, minél nagyobb a bizalom. Az Enron-botrány (2002) az értékpapírpiac biztonságát ingatta meg, amikor a könyvvizsgáló cég egy amerikai energiaipari multicég csődjét titkolta el hamis papírokkal. Ma pedig a hitelminősítők szavahihetőségét vonják kétségbe, mert éppen azoktól kapják a megrendelést, akiket minősíteniük kell. A szabály tehát: ahhoz, hogy alacsonyak legyenek az ügyleti költségek, és flottul menjen a gazdaság, bizalomra van szükség, de ahol túl nagy a bizalom - legyenek bár könyvvizsgálók, hitelminősítők, bankok -, ott kijátsszák a rendszert. Ugyanakkor a kapitalizmus nem valami középút megteremtésére ad módot, hanem sokkal inkább arról van szó, hogy a bizalom megingását a bizalom újraértelmezése követi.

Az értékkutatásokból kiolvasható: tíz közül hét norvég mondja, hogy bízhatunk a másik emberben, míg Törökországban csak egy ember. Az értékkutató szociológusok azt feltételezik, hogy minél nagyobb a bizalom, annál nagyobb a nemzeti össztermék is. Amerika élen jár mindkettőben. Japánban minden második ember biztosít a bizalmáról. A válság ezekből a területekből indult, és olyan cégek jártak még rosszul, mint az ING biztosító (a svéd vállalat is bízott az amerikai befektetéseiben), s német tanácsadócéget is perelnek, amiért nem figyelmeztette a betéteseket.

S bár Magyarországon is találunk Kulcsár- meg Zuschlag-ügyet, de ezekben a kapcsolati tőke bizalmi értéke volt magas. Nyugatról bejött a nulla százalék önrésszel vásárolható autók lehetősége is, s ezt sokan azonnal ki is játszották. A magyar társadalom a kisebb bizalommal rendelkezők közé tartozik - ebben a volt szocialista országokhoz meg a portugálokhoz, franciákhoz is hasonlít. S bár itt a bankok is megkövetelték kiadott kölcsöneik fedezetét, s ebből következően a válságot nem az itt működő bankok könnyelműsége okozta, azért érdemes megjegyezni: a kilábalásban sem fogunk élen járni, mert az alapvető szabály mégiscsak a hitelezési bizalom megléte.

(Zsolt Péter, Magyar Hírlap)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések