Jóllehet a lengyel parlament már jóváhagyta a szerződést, az elnök addig nem hajlandó szentesíteni aláírásával, amíg Írország - az egyetlen uniós ország, ahol népszavazás utasította el a megállapodást - nem ratifikálja azt.
"Remélem, hogy Kaczynski elnök még a francia uniós elnökség lejárta előtt pontot tesz a ratifikációs folyamatra" - mondta Sarkozy a Fakt című lengyel napilap szombati számában megjelent interjúban. "A francia-lengyel barátság jele volna ez, ami nagyon sokat jelentene számomra" - tette hozzá. A francia államfő - az EU soros elnöke - abból az alkalomból nyilatkozott a nagy példányszámú lengyel újságnak, hogy szombaton Gdanskban egyeztet kilenc közép-kelet-európai ország kormányfőjével, köztük Gyurcsány Ferenc miniszterelnökkel az unió energia- és klímapolitikájáról.
A munkaebéd keretében tartott találkozó előtt Sarkozy külön megbeszélést folytatott Donald Tusk lengyel miniszterelnökkel, hogy megszerezze támogatását az unió klímacsomagjához.
Varsó ellentmondásosan nyilatkozott a tervezetről, sőt vétóval is fenyegetőzött a hónapok óta folyó tárgyalásokon. Lengyelország energiaszükségletének több mint 90 százalékát még mindig az erősen szennyező szénerőművek fedezik, ezért a klímacsomag egyes intézkedései, köztük a nagy ipari cégek szén-dioxid-kibocsátási kvótáinak elárverezésére vonatkozó szabályok, rendkívül súlyosan érintenék gazdaságát - állítja a varsói kormány.
"Utat kell találni egy jó kompromisszumhoz. Ha nem sikerül a munkaebéd végére tető alá hozni egy jó megállapodást, akkor a december 12-re virradó éjszaka alighanem nagyon hosszúra fog nyúlni" - mondta a francia küldöttség egyik tagja, a brüsszeli csúcstalálkozóra utalva. "Ez egy rendkívül nehéz tárgyalás egy különösen bonyolult szövegről. Minden tőlünk telhetőt el fogunk követni azért, hogy sikerüljön (egyezségre jutni), de semmi sem biztos" - tette hozzá a névtelenül nyilatkozó illetékes.
A találkozót megelőzően Tusk felszólította az EU tehetősebb államait, hogy nyújtsanak nagyobb támogatást szegényebb szomszédjaiknak. "Nem véletlen egybeesés, hogy szombaton Gdanskban más EU-tagországok miniszterelnökeivel és az unió soros elnökével arról fogunk tárgyalni, hogyan lehet szolidaritást mutatni az éghajlatváltozással összefüggő terhek megosztásában..., mert a szolidaritás azt is jelenti, hogy felelősséget érzünk a gyengébbek iránt" - fejtegette a lengyel kormányfő.