Nicolas Sarkozy, az unió soros elnökségét betöltő Franciaország elnöke a Lech Walesa volt lengyel elnök Nobel-békedíjának 25. évfordulója alkalmából rendezett konferencián a rendkívül éles kínai tiltakozások ellenére mintegy félórás megbeszélést folytatott a XIV. dalai lámával. Mint mondta, nem szabad túldramatizálni a dolgokat, a kínaiak pontosan tudták, hogy az év vége előtt találkozik a tibeti vezetővel.
Peking "szűk látókörűnek" és "nem túl bölcsnek" minősítette a lépést, korábban pedig egyoldalúan lemondta a múlt hét elejére tervezett Kína-EU-csúcsot. A dalai lámával José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke és Donald Tusk lengyel miniszterelnök is találkozott Gdanskban.
Nicolas Sarkozy rövid beszédet is mondott a Szolidaritás a jövőért elnevezésű konferencián. Méltatta azt a harcot, amelyet a lengyelek a kommunizmus ellen folytattak, valamint Lech Walesa szerepét a totalitárius rendszer legyőzésében, és szégyennek nevezte, hogy a vasfüggöny évtizedeken át megosztotta a kontinenst. Beszédét többször szakította meg vastaps.
Bár nem szerepelt a programban, megjelent a konferencián Gyurcsány Ferenc miniszterelnök is. A magyar kormányfő a közép-európai államok összefogását sürgette. Mint mondta a Balti-tengertől az Adriáig húzódó régióban kizárólag Lengyelországgal együtt lehetnek sikeresek az államok, s arra ösztönözte Varsót, hogy álljon a kezdeményezés élére.
Tisztelet Lech Walesának
Sarkozy, mint mondta, azért ment Gdanskba, hogy tisztelettel adózzon Lengyelországnak s annak a harcnak, amelyet a lengyelek a totalitárius rendszer ellen folytattak. A dalai láma szerint a lengyelek az elnyomás ellenére meg tudták őrizni lelkierejüket és elszántságukat, s ezért csodálja őket. Barroso, az Európai Bizottság elnöke kijelentette: "Itt, Gdanskban önök megváltoztatták Európa és a világ történelmének menetét."