Szerintük a sótűrő vad növények háziasításával lehetne csökkenteni a világméretű élelmiszerhiányt. Erről a Science című folyóiratban jelentettek meg tanulmányt, amelyről ismertető olvasható a BBC brit közszolgálati hírportálon.
A Föld vízkészletének csupán 1 százaléka édesvíz. Világszerte csökken a mezőgazdasági területek termőképessége a vizek sótartalmának növekedése miatt. "A szalinizáció visszafordíthatatlan folyamat, az emberiségnek előbb vagy utóbb el kell fogadnia, hogy a világ egyre sósabb" - mondja a tanulmány egyik szerzője, Jelte Rozema, az Amszterdami Szabadegyetem ökológiaprofesszora.
Szerinte ezért mezőgazdasági célra hasznosítani kell a sós élőhelyeket. Minthogy a világtengerek vízszintje egyre emelkedik, a sós vidékek növényzete válhat élelemforrássá. Vannak olyan tengerparti növények, például a tengeri kömény, amelyeket évezredek óta fogyasztanak az emberek, de csak újabban ismerték fel, hogy ezek a növények helyettesíthetik a hagyományos élelmiszernövényeket. Némelyiket már termesztik Hollandiában, és nagy népszerűségnek örvendenek.
A holland professzor szerint a növénytermesztőknek újra szemügyre kell venniük bevált kultúrnövényeket, mert köztük is vannak olyanok, amelyek jól tűrik a sós környezetet, ilyen a spenót vagy a cukorrépa. Voltak az elmúlt 30 évben kísérletek arra, hogy genetikai beavatkozással sótűrővé tegyenek egyes gabonákat, de az erőfeszítések nem jártak sikerrel. A sótoleráns növények között olyanok is vannak, amelyekből nagyszerűen lehetne biobenzint gyártani, mert magjaikban nagyobb az olajtartalom, mint a szójában vagy a napraforgóban, emellett pedig kiválóan nőnek szubtrópusi sivatagos tengerpartokon.