|
|
|
|
A "szocialista lelkiismeret"
|
Tegnap még közvetlenül a titkos szavazás előtt sem lehetett tudni, támogatja-e az Országgyűlés kétharmados többséggel Sólyom László köztársasági elnök jelöltjét a Legfelsőbb Bíróság elnöki posztjára. |
Hiába jelentette be a Fidesz, a KDNP, az SZDSZ és az MDF is, hogy frakciója tagjai megszavazzák Havasiné Orbán Máriát főbírónak, a végeredményt tekintve ez semmit nem jelentett. Ugyanis az MSZP úgy döntött, képviselőik "a lelkiismeretük" szerint szavazhatnak - bármit is jelentsen ez. Voltak, akik a titkos szavazás előtt nagy tétben mertek volna fogadni arra, hogy a szocialista nyilatkozat azt jelenti, ismét elgáncsolják Sólyom jelöltjét.
És úgy is lett. Ismét megtapasztalhattuk, mit eredményez, ha a szocialisták a lelkiismeretükre hallgatva szavaznak. Most éppen a kiváló, komoly szakmai elismertségnek örvendő Havasiné Orbán Mária, a Győri Ítélőtábla elnöke főbíróvá választását akadályozta meg a szocialista lelkiismeret.
Pedig bár Sólyom László tartotta magát elveihez, és most sem egyeztetett a parlamenti pártokkal a főbírójelöltjéről, Havasiné Orbán Mária mégis elnyerte a bírói szakma és négy parlamenti párt bizalmát. Csak a szocialistáknak nem tetszik a köztársasági elnök kiszemeltje.
A sikertelen szavazás után a köztársasági elnök tőle szokatlanul éles hangot ütött meg: megmagyarázhatatlannak, felelőtlennek és kártékonynak nevezte a döntést. Alkotmányellenes gondolkodásmódnak tartja, hogy a szocialisták, miközben elismerték a jelölt szakmai múltját és programját, a tudományos munkát és a nyelvtudást kérték rajta számon, annak ellenére, hogy nincs jogszabály, amely ezeket feltételül szabná.
A szocialisták egyszerűen nem akarnak a Legfelsőbb Bíróság élére politikától független, szakmai alapon kiválasztott, erős legitimitással rendelkező elnököt. Ezért nem kapott bizalmat májusban Sólyom korábbi jelöltje, Baka András bíró, az Európai Unióban elismert szakember sem. És ezért gáncsolták most el Havasiné Orbán Máriát is, akit az Országos Igazságszolgáltatási Tanácsban ülő magas rangú bírák többsége is alkalmasnak tart a Legfelsőbb Bíróság elnöki teendőinek ellátására.
A tegnapi szavazás eredményével a szocialisták nagyon is elégedettek, hiszen pontosan ez volt a céljuk. Nekik nagyon is megfelel a mai zavaros helyzet, ez az átmeneti állapot, amikor az "elnöki jogkörben eljáró" legfelsőbb bírósági elnökhelyettes nekik tetsző személy. Ráadásul a Legfelsőbb Bíróságon éppen most folyik pályázati eljárás az elnökhelyettesi posztra, amelyre egy olyan bíró aspirál, aki bírja az MSZP legteljesebb bizalmát, és akit a most elnöki jogkörben eljáró bíró - szakmai körökben terjedő hírek szerint - ki is fog nevezni a posztra.
Ha Sólyom jelöltje tegnap megkapja a kétharmados többséget, eloszlott volna annak a gyanúja, hogy a szocialista párt befolyása alá akarja vonni a legfelsőbb jogorvoslati fórumot. A gyanú árnyéka most ott lebeg a Legfelsőbb Bíróság fölött.
Gyurcsány és pártja most is bebizonyította, mit ért valójában politikai konszenzuson. Azt, hogy megengedik riválisaiknak, hogy egyetértsenek velük.
(Torkos Matild, Magyar Hírlap)
|
|
|
Jelenleg nincs információ
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
|
|