Nem hozta meg a várt fordulatot Belgrádnak az uniós külügyminiszterek tegnapi brüsszeli találkozója: továbbra is befagyasztva marad az áprilisban aláírt stabilizációs és társulási megállapodás, mivel Szerbia nem teljesítette azt a feltételt, hogy teljes mértékben együttműködik a háborús bűncselekményeket kivizsgáló hágai Nemzetközi Törvényszékkel. A Miniszterek Tanácsa megállapította, hogy Belgrád e tekintetben haladást ért el, és rendelkezik az integráció felgyorsításához szükséges adminisztratív kapacitással, beleértve a tagjelöltségi státus megszerzését is, a továbblépéshez azonban maradéktalan együttműködésre van szükség. Elsősorban Hollandia ragaszkodik ehhez a feltételhez. Maxim Verhagen külügyminiszter a Tanjugnak nyilatkozva azt mondta: Szerbia még nem javította meg együttműködését olyan mértékben a nemzetközi törvényszékkel, hogy kormánya beleegyezzen a megállapodás életbeléptetésébe.
A hollandok ragaszkodnak a srebrenicai vérfürdővel vádolt Ratko Mladic és a másik szökevény, a horvátországi szerbek volt vezetője, Goran Hadzic letartóztatásához, mert meggyőződésük, hogy a szerb hatóságok ezt meg tudják tenni. A Human Rights Watch emberi jogi szervezet ugyancsak arra kérte Brüsszelt, hogy gyakoroljon nyomást Szerbiára a vádlottak letartóztatása érdekében.
Bozidar Djelic miniszterelnök-helyettes szerint a brüsszeli döntés nem jelenti azt, hogy megtorpan az integráció, mivel a kormány úgy döntött, hogy január elsejétől egyoldalúan alkalmazza a szóban forgó megállapodást, például tíz százalékkal csökkentik az unióban előállított gépkocsik vámját. Vuk Jeremic külügyminiszter viszont arra figyelmeztetett: ha Brüsszel Koszovó függetlenségének elismerését is feltételként szabná, akkor inkább lemondanak az integrációról.