A kérelem oka, hogy az alapítvány, amely a halálos betegségben szenvedő gyermekek humánus és családias légkörben történő elmenetelét szeretné megvalósítani hazánk első gyermekhospice házának, a Dóri Háznak az üzembe helyezésével, nem tudja átlépni azt a társadalmi gátat, amelyet a gyermekhalál mint tabukifejezés vált ki a potenciális támogatók körében.
"Az utolsó csepp a pohárban az volt, hogy hétfőn egy újabb pályázatunk került elutasításra egy olyan cég részéről, amely évek óta ismeri a munkánkat, tevékenységünket. Az elutasítás indoka során pedig egyértelművé vált, hogy nem a pályázat megírásával van a gond, hanem a gyermekhalállal mint témával, amelyet egyelőre nem tolerál jól a társadalom" - mondta Gyura Barbara, az alapítvány vezetője.
Az Európai Bizottság Foglalkoztatási, Szociális és Esélyegyenlőségi Főigazgatóságának honlapján kiemelt területként szerepel az a törekvés, hogy tevékenységük nyomán az unió befogadó és egyenlő esélyeket biztosító társadalommá váljon. A foglalkoztatás, a szociális ügyek és az esélyegyenlőség kérdéseiért Vladimír Spidla felel az Európai Bizottságban. Az uniós foglalkoztatási és szociális politika kézzelfogható eredményeket hoz az uniós polgárok számára: a főigazgatóság a tagállami hatóságokkal, a szociális partnerekkel, a civil szervezetekkel és más érdekeltekkel együttműködve azon fáradozik, hogy megoldja a globalizációhoz kapcsolódó, az európai társadalom elöregedése miatt fellépő és a változó társadalmi viszonyokkal járó kihívásokat. Tevékenységi területei között szerepel többek között a társadalmi befogadás erősítése és a hátrányos megkülönböztetéssel szembeni fellépés azoknak az erőfeszítéseknek a támogatásával, amelyek célja a társadalmi kirekesztés felszámolása, a szociális védelmi rendszerek korszerűsítése, az új demográfiai és társadalmi fejlemények felmérése, a diszkrimináció elleni küzdelem, az alapvető emberi jogok érvényesítése is.
"Kolléganőm, sorstársam és harcostársam Tari Zsuzsanna, akivel felváltva tartjuk egymásban a lelket. Tudjuk, hogy nagyon hosszú még az út, amikor nyíltan állnak majd céljaink mellé híres emberek, diplomaták, politikusok, szponzorok és mecénások, vagy akár a média. Jelenleg oly szinten mérhető a társadalom elzárkózása ügyünktől, hogy szinte alig találunk fórumot ahhoz, hogy annak fontosságát eljuttathassuk az állampolgárokig, mert a gyermekhalálról senki sem akar hallani. Európában és a világ más tájain is a mienktől eltérő, befogadó az a szemlélet, amellyel a halálos betegségben küzdő gyermekeket és családtagjaikat övezi a társadalom. Angliában például több száz gyermekhospice ház létezik" - vélekedik az alapítvány vezetője.
A brüsszeli látogatás célja, hogy Vladimír Spidla adjon tanácsot arra, milyen lehetőséget, eszközöket nyújthat az unió az érintett családok megsegítésére végzett civil törekvés a társadalmi kirekesztettséggel, meg nem értéssel szembesülő gátak feloldására, a meg nem gyógyítható gyermekek méltó halálhoz való jogának érvényesítésére Magyarországon.
Csillagtestvérek éjszakája - harmadszor Pécsett
Hagyományosan december második vasárnapján este 7 órakor tartják a pécsi Széchenyi téren a Világot átölelő gyertyagyújtás csillagtestvérek éjszakáján nevű nemzetközi gyermekhospice rendezvényt, amelyhez a Szemem Fénye Alapítvány harmadszor csatlakozik. A világon mindenütt ebben az időben gyújtanak mécsest az elhunyt gyermekekért, így a mécsesek lángja az időzónák miatti eltolódás következtében 24 órán keresztül öleli körbe a földet. "A rendezvény nyílt, minden együttérző honfitársunkat egy mécsessel érkezve szívesen várják egy csendes, zenés megemlékezésre a pécsi főtéren a szervezők" - áll az alapítvány által kiadott közleményben.