Az éghajlatváltozás valamennyi országot érinti, de a fejlődő országok szegény női lakossága aránytalanul érintettebb, mint más országoké. Eddig az ENSZ klímakonferenciák nem foglalkoztak nemre lebontva a klímaváltozás hatásaival, így Poznanban épp ideje volt vitázni erről a szempontról is.
" A nők nem csupán reménytelen áldozatok, hanem a változások élharcosai, akiknek vezető szerepe rendkívül fontos. El kell érnünk, hogy ezekre a nőkre felfigyeljen a világ itt Poznanban és máshol is." - mondja Lorena Aguilar, az IUCN munkatársa. Mindezek hátterében az áll, hogy a nők sokkal nagyobb valószínűséggel lesznek áldozatai természeti katasztrófáknak - ciklonoknak, árvizeknek és a hőségnek - , melyek a klímaváltozás következtében egyre gyakoribbak.
Egy 1981 és 2002 között 141 országban végzett kutatás arra világított rá, hogy ezek a katasztrófák több nőt ölnek meg, mint férfit, illetve a nők fiatalabb korban esnek áldozatul, mint a férfiak. A lányok és asszonyok felelősége vizet és tűzifát gyűjteni a világ legszegényebb területein, különösen Afrika szub-szaharai térségében, ahol naponta három-négy órát töltenek ezeknek a feladatoknak az elvégzésével. Árvizek, aszályok és az elsivatagosodás jelentősen megnehezítik a feladataikat, hiszen távolabb kell menniük vízért, ami több közösségben is arra sarkalja a lányokat, hogy felfüggesszék tanulmányaikat, s így kiessenek az oktatásból. A világon a 115 millió iskolába nem járó gyermek 3/5-e lány, miközben a világ analfabéta lakosainak 75 %-a nő.
"A klímaváltozással összefüggő párbeszédek szinte teljes egészében a problémák tudományos és a politikai megközelítésére koncentrálnak, és csupán nagyon kevés figyelmet szentelnek arra, hogy milyen hatással van a klímaváltozás a világ legszegényebb lakosaira közvetlenül, akik legtöbbje nő - teszi hozzá Aguilar. " A kormányoknak Poznanban a klímaváltozással kapcsolatban arra is fel kell hívniuk a figyelmet, hogy a globális felmelegedés milyen hatással van a nőkre világszerte." Ugyanakkor a nők szerepében benne rejlik a válasz is a klímaváltozásra. Az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás kihat majd a mezőgazdaságra, az elégséges élelmiszer ellátásra, és a vízfelhasználásra a vidéki területeken, melyek mind hagyományosan női feladatok. Afrikában, például, az élelmiszerek 80 százalékát nők termelik.
Az IUCN a közelmúltban kiadott egy gyakorlati útmutatót, mely segíti a döntéshozókat abban, hogy nemekre lebontva dolgozzanak ki stratégiát illetve politikai lépéseket az éghajlatváltozás elleni küzdelemben.