fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
A magyar modell
2008. december 10., 07:13
Sok lábon állva átvészelhető a válság. Pontosabban: átvészelhető lenne. A magyar gazdaságnak azonban nincsenek igazi tartópillérei, a növekedés területén pláne.

A KSH számai alapján a hazai gazdaság összes jelentős szektora, ideértve az ipart, az építőipart és a szolgáltatásokat, recesszióba jutott az év végére. Most vagyunk a margón. Hogy miért nem estünk még negatív tartományba? A nyáron jó idő volt, ami kedvezett a mezőgazdasági teljesítménynek, így aztán az agrárium megmentett bennünket.

Aki kevésbé foglalkozik a gazdasági növekedés szerkezetével, első pillantásra valószínűleg azt mondja: agrárország vagyunk, baj esetén pedig kisegít bennünket az állattenyésztés, a növénytermelés, illetőleg az élelmiszeripar. Csakhogy a helyzet nem ilyen egyszerű. A mezőgazdaság jó teljesítménye, ami egyszerűen a tavalyi kedvezőtlen és az idei jó időjárás együttes hatása, összességében sajnos nem olyan jelentős tényező - mindössze két százalékkal javítja a magyar növekedési mutatót. A sors fura fintora, hogy mégis a szétvert és lezüllesztett magyar agráriumnak, no meg az időjárásnak köszönhetjük azt, hogy nem zsugorodtunk teljesen össze.
De ami késik, sajnos nem múlik.

A KSH adatsora azt mutatja, hogy a magyar gazdaságnak nem csupán a mostani külső válsággal van problémája, hanem általában is komoly a baj. Hogy csak néhányat említsünk: Magyarországon nagyok a regionális különbségek, csak és kizárólag az exportra épül a termelés, alacsony a beruházási hajlandóság, a háztartások pedig eladósodtak, akárcsak korábban az állam. Eközben nem állt helyre az ország hitelessége, így a külföldi beruházók nem különösebben jönnek, állampapírjaink nem kelendők.
Leszámítva a Kecskemétre tervezett Mercedes-gyárat, az Audi folyamatos fejlesztéseit, nem sok minden jut eszünkbe arról, hogy mi épül, mi szépül hazánkban. Egyébként a Mercedes idetelepülésének valóban örülni kell. Ha megvalósul a patinás német autóipari vállalat itteni gyáregysége, az a teljes magyar gazdasági növekedést másfél százalékkal megdobja.

A magyar gazdaság létezése - eddig legalábbis - a Magyarországon megtelepedett multinacionális cégeken múlt. A globális hitelpiaci válság azonban betett a világcégeknek is. Azok az országok, ahol erős a belső gazdaság - gondoljunk csak a csehekre vagy éppen a szlovénekre - a helyi erők mozgósításával, mindenekelőtt a szolgáltatási szektorral, a háztartások keresletének felpörgetésével próbálnak úrra lenni a válságon.

Nálunk gyökeresen más a helyzet. Sem keresleti, sem felhasználási oldalról nem kopírozható más - nyugati típusú - modell. A magyar modell pedig tovább nem alkalmazható.

Csak abban bízhatunk, hogy jó lesz az idő jövő nyáron is.

(Szajlai Csaba, Magyar Hírlap)