ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Magyar bokréta

Pillanatnyi fejfájást sem okozott Traian Basescu román államfőnek, amikor választania kellett személyes érdeke és a korábban sokat hangoztatott elvek között. Miután a demokratáknál mindössze kétmandátumnyival gyengébb szociáldemokraták elfogadták javaslatként Theodor Stolojant, az elnök emberét a miniszterelnöki pozícióra, a Cotroceni-palotából egy csapásra tovaszállt a kommunistaellenesség s a korábbi világos ellenségkép.
Létrehozva: 2008. december 11., 06:55
nyomtat küld

A Romániába is begyűrűző gazdasági válságra hivatkozva nem az ördögtől való ötlet egy nagykoalíció, csakhogy erről a kampányban, de a választásokat követő néhány napban sem esett egyetlen árva szó sem. Így joggal döbbentette meg a poszkommunistákat pokolra kívánó szavazókat a demokratákat a háttérből irányító Basescu pálfordulása. Tény, hogy Stolojannal a kormányfői pozícióban az államfő végre ellenőrzése alá vonhatja a kabinetet, a két nagy párt koalíciójával pedig gyakorlatilag a parlamentet. A nagy kérdés az, közép- vagy hosszú távon valóban Basescu nyer-e a merész húzással. Első megállapításra aligha, hiszen egy magát markánsan kommunista- és korrupcióellenesnek valló politikus általában nem kommunista múlttal rendelkező, korrupciós ügyekkel terhelt formációt választ magának partnerül. Vagy ha mégis, akkor hiteltelenné válik.

A hitelességgel a Markó Béla vezette Romániai Magyar Demokrata Szövetségnek (RMDSZ) is komoly problémái vannak. A választások után a szövetség elnökét hősként emelte pajzsra a magyar balliberális média, csak az a beszédes adat maradt ki rendre a beszámolókból, hogy az RMDSZ nem kevesebb mint kétszázezer szavazót veszített a négy évvel ezelőtti választásokhoz képest. Az erdélyi magyarok egyszerűen unják az RMDSZ-t, amely képtelen a megújulásra, s amelyben csak úgy lehet szerepet vállalni, ha a mindenható vezetés iránt sokszorosan bizonyított a megrendíthetetlen lojalitás. Markóék legutóbbi négyéves kormányzati tevékenysége még arra sem volt elég, hogy megszülessen az egyetlen valamirevaló célkitűzés, a kisebbségi törvény. Nem valamiféle magyarellenes összeesküvés miatt maradt el a jogszabály megszületése, hanem azért, mert tizennyolc éves tapasztalat alapján minden épkézláb román párt számára nyilvánvaló: az RMDSZ-t a kormányzati szerepvállalásból adódó pozíciókkal szőröstül-bőröstül meg lehet venni, s óvatosságból még csak nem is fenyegetőzik a hatalomból való távozással.

Ezt a magatartást illették a "megbízható" jelzővel a koalíciós partnerek. Mostanáig. A Basescu-féle nagykoalíció révén ismét a hatalom kenyerét kóstolgató szociáldemokraták ezúttal nemet mondtak az RMDSZ-re. A demokratáknak és a posztkommunistáknak együtt kétharmados többségük van a parlamentben, így Markóék bokréták lennének csupán a kalapon. A jobbközép demokraták - némi európai néppárti ösztökélésre - feltűznék a magyar bokrétát, a baloldaliak viszont büszkén szabadulnának tőle, kacsintva ezáltal a törvényhozásból kibukott szélsőséges Nagy-Románia Párt elárvult szavazóinak is. Az RMDSZ pechje, hogy most az ellenzéki szerepkör sem lenne hálás feladat, hiszen a liberálisokkal kettesben elhanyagolható politikai erőt képviselnének.

A váratlan fordulatot vett kormányalakítással startoló új bukaresti politikai évad vélhetőleg sok meglepetést tartogat még. A nagy taktikus Basescu most Stolojannal válságot kezel, de jövőre már elnökválasztást akar nyerni. Legalább annyi magyar szavazattal, amennyit most az ellenfél nélküli RMDSZ összegereblyézett.

(Pataky István, Magyar Nemzet)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések