Az új tervezet, amelyről a francia hírügynökség szerda este szerzett tudomást, egyúttal a korábban tervezett 10 százalékról 12 százalékra növelné a tíz új uniós tagországnak külön juttatandó kibocsátási kvóták arányát.
Az üvegházhatást - ezáltal felmelegedést - okozó gázok kibocsátásának visszafogását célzó csomagot az unió mind a 27 tagországnak jóvá kell hagynia, Varsó azonban vétóval fenyegetőzött a tervezetről hónapok óta folyó tárgyalásokon. Lengyelország energiaszükségletének több mint 90 százalékát még mindig az erősen szennyező szénerőművek fedezik, ezért a klímacsomag egyes intézkedései rendkívül súlyosan érintenék gazdaságát - állítja a varsói kormány.
Az uniós tervek szerint az áramtermelőknek 2013-ban meg kellene vásárolniuk a szén-dioxid kibocsátására vonatkozó, 2020-ig kiszabott összes kvótájukat. A kompromisszumos javaslat értelmében Lengyelország esetében 30 százalékra korlátoznák a 2013-as kötelező vásárlás arányát, s a lengyel erőművek további kvótamennyiségek évenkénti megvételével 2020-ra érnék el a száz százalékot - amennyiben ebbe a többi tagország beleegyezik. A derogáció csak a már meglévő lengyel erőművekre vonatkozik.
A kompromisszumos javaslat módosítaná a kvótaelosztás eddig tervezett szabályait is. Az új terv értelmében a kibocsátási engedélyek 88 százalékát a 27 tagállam között osztanák szét - a 2005-ös kibocsátási szint alapján -, a fennmaradó 12 százalékot pedig szolidaritási támogatásként a tíz új uniós tagországnak szánnák. A korábbi tervek 10 százalékot irányoztak elő külön az új tagok számára.
Az EU energia- és klímapolitikai céljai közé tartozik, hogy a tagállamok 2020-ig 20 százalékkal csökkentenék az üvegházhatást okozó gázok kibocsátását, 20 százalékra emelnék a megújuló energiaforrások arányát, és szintén 20 százalékkal növelnék az energiahatékonyságot.