ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

És a kormány még a helyén?

Egy német polgár 2006 őszén, megtudva, hogy a budapesti utcai tüntetéseknek mi a kiváltó oka - az elhíresült őszödi beszéd -, keresetlen egyszerűséggel azt kérdezte: és Gyurcsány még mindig kormányfő? Hogy lehetséges ez?
Létrehozva: 2008. december 12., 07:28 | Utoljára frissítve: 2008. december 13., 15:13
nyomtat küld

Nem kérdezett mást, mint ami a demokratikus alapnormákból természetes módon következik. Éppen ebből kiindulva, a Zuschlag-botrányban eddig megismert tények birtokában nem kérdezhetünk mást: és ezek után a kormány még mindig a helyén van? Nem nyújtotta még be a lemondását?

Hozzátehetnénk: ha magától nem mondott le a kormány, akkor, ugye, a közvélemény, az ellenzék, a társadalom kikényszerítette? - hiszen demokratikus jogállamban élünk, ahol egy ilyen mérvű, szinte a kormány valamennyi meghatározó politikai vezetőjét érintő korrupciós botrány után nem következhet más, mint a kabinet sürgős távozása és előre hozott választások kiírása.

Fontos dolgok kerültek nyilvánosságra a Zuschlag-ügyben. A vallomások és a telefonbeszélgetések alapján kiderült: a volt szocialista képviselő a pályázati pénzek eltüntetését nem egyedül intézte, hanem széles szocialista kapcsolati hálózaton keresztül. Az ügyben vezető MSZP-s politikusok neve merült fel, a miniszterelnöké, a titokminiszteré és a kancelláriaminiszteré is. Az is a telefonbeszélgetésből derült ki, hogy Zuschlag "fogja a rendőrséget", tehát nincs mitől félnie. Ergo: a magyar rendőrség nem végzi törvényesen a dolgát, a végrehajtó hatalom pressziója alatt cselekszik, a kormány utasításai szerint jár el. Ez a jogállamiság vége, itt kezdődik a diktatúra.

Aztán itt a legújabb: Lusztig Péter, aki Lamperth Mónika (ó, feledett Kulcsár-ügy!) munkatársa volt (korábban baranyai rendőrfőkapitány), megnyugtatta Zuschlagot, beszél a megyei főkapitánnyal, de ha kell, a legfőbb ügyésznek is "szólnak". Fordítsuk ezt le! Ezek szerint az ügyészség és annak vezetője sem önállóan, a törvényesség alapján működik, hanem a "különös anyagból gyúrt" szocialisták irányítása alatt. Ez a pártállami klasszikus modell: a párt irányít, az állam nem független, a hatalmi ágak klasszikus, montesquieu-i elválasztása nem működik. Márpedig akkor nincs demokrácia. Ez ilyen végtelenül egyszerű.
Végül, slusszpoénként, még azt is megtudhattuk Zuschlag egyik lehallgatott beszélgetéséből, hogy gyakorlatilag "a fél kormány" benne van a korrupciós történetekben. Bravó! Ehhez már csak gratulálni lehet, amit szívesen meg is teszek. De a gratuláció után a következtetést is le kell hogy vonjam, nagy tisztelettel: tehát ez a kormány, a Gyurcsány Balegyenes Ferkó által vezetett kormány velejéig korrupt. Szomorú hír ez.

Foglaljuk össze: a Zuschlag-ügy kapcsán kiderült, hogy a szocialista pártban és kormányban vezető politikusokat érintő korrupciós folyamatok zajlanak. De ez nem elég: a szocialista párt és a kormány abszolút befolyással rendelkezik a rendőrség és az ügyészség felett, irányítja őket. Tehát egy velejéig korrupt kormánya van ma Magyarországnak, amely lábbal tiporja a jogot.

Mi történik ilyenkor más országokban? Mondom. Spanyolországban a kilencvenes években a Gonzales vezette szocialista kormányzat rendkívül kínos helyzetbe került: több politikus korrupciós ügybe keveredett, lejáratódott az egész kormány. Következmény? Gonzales belátta, hogy ez nem mehet tovább, a kormány benyújtotta lemondását, s előre hozott választást tartottak. Két mostani példa: a velejéig korrupt és választási csalásokat elkövető thaiföldi kormányzat ellen tüntetéssorozat kezdődött, elfoglalták a repülőteret is, a parlamenti ellenzék az ellenállás élére állt. A következmény ismert: az alkotmánybíróság jogellenesség miatt megszüntette a kormánypártot, s jönnek az előre hozott választások. Görögországban épp a szemünk előtt zajlanak az események: a diákok és a rendőrség összecsapása mögött hónapok óta erősödő elégedetlenség húzódik meg a Karamanlisz-kormánnyal szemben, melyet botrányok, korrupciós ügyek árnyékolnak be. (Például a kormány egy kolostorral "üzletelt".) Az egész országra kiterjedtek a tüntetések, az ellenzék idő előtti választásokat követel.

Teljesen egyetértek azzal, hogy Révész Máriusz a Zuschlag-ügy miatt interpellációt intézett Juhász Gábor államtitkárhoz. De amikor Magyarországon nem működik a jogállam, akkor az a kérdés, hogy "tisztelt államtitkár úr, mit tesz azért, hogy a jövőben ilyen dolgok ne fordulhassanak elő", nos, ez kissé soványnak tűnik egy ellenzéki párttól. Ugyanis mit lehet kérni egy olyan kormány államtitkárától, amelynek a fele elsüllyed a korrupcióban, s amelyben folyamatos gyanú lengi körül a miniszterelnököt, a titkosszolgálati minisztert és most már a kancelláriaminisztert is? Ugyan vajon mit lehet itt kérni egy szerencsétlen államtitkártól? Váltsa le a miniszterelnökét és a minisztereket? Álljon a megtisztulási folyamat élére Juhász Gábor? Ugyan már! Ugyan már!

Ettől a kormánytól csak egyet lehet - éspedig nem kérni, hanem határozottan követelni: nyújtsa be a lemondását, méghozzá, hogy Szabolcska Mihály (méltán elfeledett) költőt idézzem: lehetőleg máma még. Mert amit ma megtehetsz, ne halaszd holnapra.

(Fricz Tamás, Magyar Hírlap)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések