A környezetvédelmi csoportok most attól tartanak, hogy Izland és Norvégia esetleg nagyobb exportra törekedne miután elképzelhető, hogy Japánban óriási lesz a bálnahús iránt a kereslet. Az elmúlt húsz évben ez az első izlandi bálnahús szállítmány, amely Japánba érkezik.
Bár az állatvédők folyamatosan rázzák a bálnák miatt a vészharangot és a legtöbb országban elfogadták a bálnahús kereskedelmének a tilalmát, mégis van bálnahús kereskedelem, hiszen mentességet kapott a tilalom alól Japán, Izland és Norvégia. Jelenleg 65 tonna közönséges barázdás bálnahúst szállítottak a szigetországba Izlandról és öt tonna csukabálna húst Norvégiából. A haldarabok már júniusban megérkeztek Tokióba, azóta számos élelmiszer egészségügyi vizsgálaton estek át. A tengerek védett, ám gyakori lakójának számító barázdás bálna még nagyobb vadászatára készülne a Japánba szállító izlandi cég, ha erre lenne kereslet Japánban.
Az állatvédők azonban abban bíznak, hogy az ázsiai országban nem lesz igazán nagy igény az észak-atlanti bálnák húsára. Az Atlanti-óceán északi részén körülbelül 30 ezer példány él, a kutatók csupán 200 vadászatára adtak engedélyt. Szerintük ennyi állat leölése nem veszélyezteti a barázdás bálna állományt.