Harmincezer tiszta energiát használó járművet helyeznek üzembe Kínában 2012-ig - jelentette be a kínai Tudományos és Műszaki minisztérium. Az új környezetbarát járművekkel évente mintegy 780 millió liter benzint és gázolajat takarítanak meg, azaz 2,3 millió tonnával kevesebb széndioxidot juttatnának a levegőbe - mondta a minisztérium új technológiákkal foglalkozó osztályának vezérigazgató-helyettese.
Csang Cse-hung szerint a minisztérium Pekingbe, Sanghajba, Sencsenbe, Csungcsingba és Anhuj tartományba küldött szakértőket a járműveknek legjobban megfelelő városok kiválasztására. A gyártókról részleteket egyelőre nem közöltek, de nagy valószínűséggel kínai fejlesztésűek lesznek.
Kína 2002-ben csatlakozott a Kiotói Egyezményhez, amely szerint az egyezményt aláíró iparosodott államok kötelezik magukat arra, hogy széndioxid-kibocsátásukat a 2008-2012 közötti kötelezettségvállalási időszakra legkevesebb 5 százalékkal az 1990-es szint alá szorítják vissza. Az ázsiai ország számos nagyvárosában végeztek kísérleteket különböző tiszta energiával hajtott közlekedési eszközökkel. Legutóbb a pekingi olimpia idején a játékok fő helyszíneinek közelében csökkentették nullára a károsanyag-kibocsátást a sportlétesítmények közelében szolgálatba állított több mint 500 elektromos jármű segítségével.
A környezetvédők azonban attól tartanak, hogy az elektromos járművek elterjedésével közvetett úton továbbra is növekedni fog a széndioxid-kibocsátás, ugyanis a kínai erőművek többsége még mindig a fosszilis energiahordozókra épül. Az egyre növekvő energiaszükségletet többek között a Jangce folyó középső szakaszán található Három Szoros Gáton termelt villamos árammal elégíthetik ki, amely közép-, kelet-, és dél-Kínában összesen 15 tartomány ellátását segíti. Az erőmű áramfejlesztői évente összesen 84,7 milliárd kilowatt villamos energiát termelnek, amely a széntüzelésű erőművekkel összehasonlítva mintegy 40-50 millió tonna kőszén elégetésének felelnek meg.
A közép-kínai Hupej tartományban pedig már az ország első, tengertől távoli területén létesítendő atomerőművét tervezik. A Hszienning városban épülő 50 milliárd jüanba (1463 milliárd forintba) kerülő beruházás évente mintegy 4 millió kilowatt elektromos áramot fog termelni.
Kínában - a keleti partok mentén - jelenleg 11 atomerőmű 9,07 millió kilowatt összteljesítménnyel üzemel. A kínai kormány 2020-ig további erőművekkel az atomenergiával termelt villamos energia mennyiségét 40 millió kilowattra, vagyis az ország tervezett felhasználásának 4 százalékára szeretné emelni.