A tanulmányhoz háromszáz európai pillangófajt vizsgáltak meg. Egyértelműen látszik, hogy sok faj élőhelye északra fog eltolódni. A legborúsabb jövőkép, egy 2080-ig átlagosan 4,1 Celsius-fokos emelkedés esetén ezek közül 70 elveszítené élőhelyének több mint 95 százalékát. Abban az esetben, ha csak 2,4 fokkal nőne a hőmérséklet, még mindig eltűnne az élőtérnek több mint fele, legalább 147 faj számára.
"Az atlasz először mutatja meg, hogyan reagálhatna az európai nappali lepkék nagy része az éghajlatváltozásra" - mondta Olaf Tschimpke, a NABU elnöke. "A nappali lepkék viselkedése jó viszonyítási alapot ad arra, hogyan reagálna a többi rovar - és a rovarok nemcsak a biológiai sokféleség kétharmadát teszik ki, hanem például a mezőgazdaság nélkülözhetetlen segítői is" - hangsúlyozza a tanulmány egyik szerzője, Josef Settele, a lipcsei Helmholtz Környezetkutatási Központ kutatója.
A lepkék éghajlati atlasza számos európai kutató munkáján alapszik, és tetemes mennyiségű társadalmi munka is van benne. A jövőképek modellezéséhez szükséges adatok zöme Németországban ugyanis a NABU "Pillangó Munkacsoportjának" köszönhető.