Éghajlatkutatók azt tapasztalták, hogy az Északi-sarkvidéken sokkal melegebb volt idén ősszel a normálisnál, mert a kiterjedt nyári jégolvadás hatására hatalmas mennyiségű hő halmozódott fel a tengerekben, amely most visszakerült a légkörbe.
Ezt a folyamatot sarkköri erősítésnek vagy arktikus visszacsatolásnak nevezik, de a szakemberek arra számítottak, hogy csak 10-15 év múlva lesz megfigyelhető. Ez azonban már most bekövetkezett, ami növeli az aggodalmakat, miszerint az Északi-sarkvidék máris elérte a billenőpontot, ahonnan már nem lehet visszafordítani a klímaváltozás folyamatát. Ennek eredményeképp teljesen jégmentesek lesznek a nyarak a régióban.
Az Északi-sarkvidék éghajlati szempontból a Föld egyik legérzékenyebb területe, klímájának átalakulása közvetlen hatással lesz az északi félteke éghajlatára, de a közvetett befolyás az egész Földön érezhető majd.
Noha a kutatók az elmúlt húsz évben a jégmezők drámai mértékű visszahúzódását tapasztalták, eddig nem mértek olyan hőmérséklet-emelkedést, amit egyértelműen az üvegházhatású gázok megnövekedett mennyiségének számlájára lehetne írni.
Az Amerikai Geofizikai Társaság éves kongresszusán ismertetett adatok azonban azt mutatják, hogy a sarkköri visszacsatolás az elmúlt öt évben működésbe lépett, és a belátható jövőben nem is szűnik meg.
A régióban a felszíni hőmérsékletek abnormálisan magasak voltak idén ősszel, méghozzá ott, ahol a legnagyobb jégveszteség történt. A dolog magyarázata, hogy míg a jég fehér felszíne a napsugárzás nagy részét visszaveri, addig a sötét tenger a sugárzást, annak energiáját jelentős hányadban elnyeli. A jégolvadás az üvegházhatás miatt indult be, egy idő után azonban a folyamat öngerjesztővé válik.
A jégmentes tenger által visszasugárzott hő hatására idén októberben az Északi-sarkvidéken 3-5 fokkal volt melegebb a normálisnál, de Alaszkától északra plusz 7 Celius-fok volt az eltérés.
Az eddigi éghajlati modellek csak 2070 körülre jósoltak teljesen jégmentes nyarakat az Északi-sarkvidéken, de néhány tudós arra számít, hogy ez az állapot már húsz év múlva bekövetkezhet.