Párizsban gyűltek össze csütörtökön este az uniós pénzügyminiszterek, hogy részleteiben is áttekintsék azokat az elképzeléseket, melyek a gazdasági válságból való kilábalást segítenék elő. A "talpra állás" érdekében az úgynevezett gazdaságélénkítő csomag értelmében, melyet a múlt héten fogadtak el az EU állam- és kormányfői, az uniós GDP 1,5 százalékát, nagyjából 200 milliárd eurót pumpálnak majd az európai gazdaságba.
Csütörtöki informális találkozójukat követően Christine Lagarde francia pénzügyminiszter elmondta, hogy hat tagállam az eddigieken túl további felajánlásokat tett, így például az olaszok bejelentették, hogy 6,6 milliárd eurót költenek majd infrastrukturális beruházásokra, ezzel is segítve a gazdaság magára találását.
Az EUobserver összeállítása szerint azonban több szakértő azt kifogásolja, hogy ezeket a pénzösszegeket eddig jobbára csak papíron költötték el, és úgy vélik: ideje lenni a gyakorlatba is átültetni azokat. Hasonló véleményének adott hangot Jean-Claude Trichet, az Európai Központi Bank vezetője, aki szerint a lehető leghamarabb el kell kezdeni a beígért beruházásokat.
Trichet mindamellett felhívta a figyelmet arra is, hogy tiszteletben kell tartani a stabilitási és gazdasági paktum előírásait, melyek szigorúan szabályozzák a költségvetési hiány és az államadósság maximális mértékét, a 2005-ös reform ugyanis - így az érvelés - elegendő rugalmasságot biztosít az olyan különleges helyzetek kezelésére, mint a mostani.